2016-01-14

2015 podsumowanie 3: Nowe drzewa w mieście


Podsumowania 2015:

DRZEWA

1 242
drzewa w stolicy
w ub.r.

23 gatunki, 1 242 drzewa, w tym ponad połowa przyjazna alergikom. Tereny zieleni pod opieką ZOM wzbogaciły się w minionym roku o tysiące drzew i krzewów. 

Drzewa filtrują powietrze, tłumią hałas, dają cień, stanowią naturalną barierę dla zanieczyszczeń. Są niezbędną częścią miejskiego ekosystemu. Dlatego dbamy o to, by co roku Warszawa wzbogacała się o nowe rośliny. W 2015 r. na terenach pod opieką ZOM posadzone zostały 1 242 drzewa w pasach zieleni wzdłuż dróg i w parkach. Miejsca dla nowych drzew znaleźliśmy w każdej dzielnicy, ale najwięcej w Śródmieściu – niemal 200 sztuk, druga w kolejności jest  Praga-Południe – 169 oraz Wola – 137 drzew. 

Na środkowym pasie zieleni ul. Wolskiej posadzono 5 klonów

Do nasadzeń wybieramy gatunki polecane do aglomeracji przez dendrologów, czyli cechujące się odpornością na trudne warunki miejskie, takie jak np. występujące okresy suszy czy wysoka temperatura latem. W tym roku dominowały klony, których kupiliśmy najwięcej, bo 283 szt. Do tego 199 lip, 127 wiśni ozdobnych, 97 grusz drobnoowocowych i 94 platany. 

Jesiony kuliste przy ul. Mickiewicza na Żoliborzu

Ponad połowę ubiegłorocznych nasadzeń stanowiły drzewa przyjazne alergikom. Są to klony, wszystkie drzewa owocowe zapylane przez owady, a także robinie, graby i kasztanowce.

 

Dorodne kasztanowce posadzone zostały m.in. w Ogrodzie Saskim

Główną porą sadzenia roślin jest dla nas jesień, kiedy drzewa znajdują się w stanie spoczynku. Dzięki temu, po przezimowaniu w nowej lokalizacji, na wiosnę sprawnie wchodzą w okres wegetacyjny.

15 klonów pojawiło się przy al. Rzeczypospolitej w Wilanowie

Wybór gatunku dostosowany jest do lokalizacja. I tak w pobliżu elewacji budynków sadzone są drzewa o pokroju kolumnowym lub kulistym, których korony nie osiągają dużych rozmiarów. Natomiast przy szerokich arteriach pojawiają się gatunki o rozłożystych koronach, co sprzyja tłumieniu hałasu. 

20 lip drobnolistnych to jesienne nasadzenia wzdłuż Doliny Służewieckiej

Są jednak takie miejsca, gdzie gęsta sieć infrastruktury podziemna nie pozwala na sadzenie drzew. Wówczas zamiast drzew sadzone są krzewy, które nie tylko spełniają funkcję dekoracyjną, ale też stanowią naturalną barierę dla kurzu i hałasu. Jesienią na zlecenie ZOM posadzono 34 tys. krzewów

Wszystkie nowo posadzone drzewa i krzewy objęte są szczególną opieką. Przez pierwsze 3 lata od posadzenia są systematycznie podlewane, pielęgnowane i nawożone. W tym czasie rośliny zwykle rozwijają się na tyle, że mogą kontynuować rozrost już zupełnie samodzielnie, bez dodatkowego wsparcia. Gdy jednak po 3 latach widzimy, że roślina wciąż wymaga opieki, wspomniane zabiegi ogrodnicze są przedłużane.

W okresie suszy, takiej jak miała miejsce latem 2015 r., podlewane są również drzewa starsze

Statystyka nasadzeń zrealizowanych w 2015 r. na terenach podlegających ZOM (1 300 ha zieleni przyulicznej oraz park Praski, Skaryszewski, Ujazdowski, Ogród Saski, Pole Mokotowskie, Fosa i Stoki Cytadeli) to 34 tys. krzewów, 1 242 drzewa i 1,5 mln kwiatów. Trzeba pamiętać, że nie są to kompleksowe dane dla całego m.st. Warszawy, ponieważ rośliny sadzone są także na zlecenie m.in. urzędów dzielnic i Lasów Miejskich Warszawa. 

drukuj stronę