2018-01-11

Podsumowanie 2017: grupy Interwencyjnego sprzątania

142 wagony, czyli 10 tysięcy m3 śmieci wyzbierały w ubiegłym roku w Warszawie grupy interwencyjne Zarządu Oczyszczania Miasta. Działają w odpowiedzi na zgłoszenia o nagłym zanieczyszczeniu.

Specjaliści od porządku, czyli 120 pracowników Zarządu Oczyszczania Miasta, posprzątało w ubiegłym roku 8 mln m² terenów. Wyzbierali 10 tys. m³ zanieczyszczeń, którymi można by zapełnić 142 wagony kolejowe. Interwencyjnie, w odpowiedzi na zgłoszenia od mieszkańców oraz kontrolerów ZOM monitorujących stan czystości miasta, sprzątane były chodniki, przystanki i drogi rowerowe. Praca grup interwencyjnych ZOM to jeden z elementów systemu kompleksowych działań porządkowych Zarządu Oczyszczania Miasta.

 

Każdego dnia firmy wyłonione w przetagrach wykonują na nasze zlecenie zaplanowane prace porządkowe. Ale usuwaniem nagłych zanieczyszczeń, o których dowiadujemy się od mieszkańców czy od kontrolerów ZOM monitorujących stan czystości miasta, zajmują się grupy interwencyjne. Wysyłamy je tam, gdzie potrzebna jest szybka reakcja w celu zaprowadzenia porządku oraz na obszary rzadziej uczęszczane. Zadania, jakie realizują, zależą od pory roku – zimą jest to odśnieżanie, skuwanie lodu i posypywanie chodników piaskiem. Natomiast od wiosny do jesieni zamiatanie, usuwanie z chodników trawy i chwastów, oczyszczanie ścieżek rowerowych, mycie wiat przystankowych i usuwanie z nich pseudograffiti oraz nielegalnych ogłoszeń.

 

Za oczyszczanie pozostałych terenów odpowiadają inni zarządcy terenów, m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni, właściciele lub zarządcy  nieruchomości. Uwagi dotyczące standardu oczyszczania oraz informacje o nagłym zaśmieceniu mieszkańcy mogą zgłaszać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115.

Pracownicy ZOM wyruszają do działań tam, gdzie potrzebna jest pilna interwencja

Wyniki najnowszych badań dotyczących stanu czystości i poziomu zadowolenia z pracy służb komunalnych wskazują, że warszawiacy widzą efekty i doceniają działania służb oczyszczania miasta. Naszym celem na ten rok jest utrzymanie tych wyników, które tak korzystnie wpływają na komfort życia warszawiaków.

drukuj stronę