2019-01-03

Podsumowanie 2018: Kosze na śmieci

Nie ma czystego miasta bez koszy na śmieci. Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje opróżnianie 12 tysięcy koszy – to blisko połowa koszy w Warszawie. W minionym roku śmieci były z nich wybierane ponad 7 milionów razy.

W Warszawie znajduje się ok. 25 tysięcy ulicznych koszy na śmieci. Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za opróżnianie, czyszczenie i rozlokowanie 12 tysięcy z nich. To kosze, które stoją na chodnikach głównych arterii, przy skrzyżowaniach i wyjściach ze stacji metra. Połowa z nich – 6 tysięcy – to kosze ustawione na przystankach komunikacji miejskiej.

Każdy z koszy opróżniany jest przynajmniej raz na dobę, a są miejsca – np. ruchliwe węzły przesiadkowe czy uczęszczane przez turystów deptaki, gdzie śmieci wybierane są nawet 10 razy dziennie. W zeszłym roku  z 12 tys. koszy śmieci wybrane zostały 7,3 mln razy.

 

Oprócz opróżniania, kosze są również czyszczone z pseudograffiti, a żeliwne pojemniki ustawione na Trakcie Królewskim co tydzień przechodzą mycie.

 

Kontrolerzy ZOM sprawdzają stan koszy i prawidłowość ich ustawienia – czy np. nie blokują możliwości wysiadania z autobusu. Każdy mieszkaniec również może zgłosić swoje uwagi dotyczące koszy na śmieci za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Opróżnianie koszy na śmieci jest częścią kompleksowego systemu utrzymania czystości w Warszawie, na który składa się m.in. regularne oraz interwencyjne oczyszczanie ulic i chodników, ścieżek rowerowych i przystanków komunikacji miejskiej oraz kontrolowanie i monitorowanie porządku w mieście. Czystość przestrzeni publicznej znacząco wpływa na komfort życia mieszkańców. W ostatnim badaniu Barometr Warszawski 87% odbiorców naszych działań oceniło stan czystości stolicy jako dobry. Takie wyniki potwierdzają sprawność i skuteczność służb oczyszczania miasta oraz motywują do dalszej wytężonej pracy.

drukuj stronę