2020-01-21

Podsumowanie 2019: Kosze na śmieci

7,5 mln razy - tyle razy w zeszłym roku zabrane zostały śmieci z koszy. Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za organizację opróżniania około połowy ulicznych pojemników.

Zarząd Oczyszczania Miasta dba o 12 tysięcy koszy – to blisko połowa koszy w Warszawie. Są to pojemniki ustawione na chodnikach, przy skrzyżowaniach i stacjach metra oraz na przystankach komunikacji miejskiej.

Każdy kosz opróżniany jest przynajmniej raz na dobę. W miejscach o natężonym ruchu, takich jak np. węzły przesiadkowe czy popularne wśród mieszkańców i turystów ciągi piesze, śmieci usuwane są nawet 6-krotnie w ciągu doby. Przez poprzedni rok kosze opróżnione zostały łącznie 7,5 mln razy.

Zarząd Oczyszczania Miasta dba także o stan techniczny i estetykę ulicznych pojemników, dlatego kosze są regularnie czyszczone i odnawiane. Żeliwne pojemniki ustawione na Trakcie Królewskim co tydzień są myte, a z pomazanych koszy usuwane jest pseudograffiti.

Na terenie Warszawy rozstawionych jest ok. 26 tysięcy ulicznych koszy na śmieci. 12 tysięcy z nich jest pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta, pozostałe eksploatują m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy czy Zarząd Terenów Publicznych.

Szeroki dostęp do pojemników na śmieci i dbałość o ich regularne opróżnianie to część wieloelementowego, kompleksowego systemu utrzymania czystości w Warszawie. Wysokie standardy utrzymania czystości w stolicy są widoczne i doceniane przez mieszkańców – ostatnim badaniu Barometr Warszawski aż 93% ankietowanych dobrze oceniło porządek w mieście. Dziękujemy za uznanie, które motywuje nas do dalszej wytężonej pracy.

drukuj stronę