2018-03-13

Pozbądź się legalnie śmieci po remoncie

            

 

Co zrobić z odpadami po remoncie?

 

Planujesz remont na wiosnę? A czy już wiesz, co zrobić z poremontowymi odpadami – gruzem, glazurą, opakowaniami po farbach, kleju i rozpuszczalnikach?

Wspólne patrole Zarządu Oczyszczania Miasta i Straży Miejskiej, które kontrolują Warszawę pod kątem czystości i bezpieczeństwa, często spotykają porzucone worki wypełnione gruzem i innymi odpadami po remontach. Takie śmieci, gdy zawierają np. resztki farb czy środków chemicznych, nie tylko wpływają negatywnie na estetykę przestrzeni miejskiej, lecz mogą być także niebezpieczne – dla środowiska oraz dla mających z nimi styczność ludzi i zwierząt. Jeśli zostały umieszczone przy jezdni, dodatkowo zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego.

Odpady poremontowe porzucone na ulicy zagrażają bezpieczeństwu

Co zrobić z takimi odpadami? Na pewno nie podrzucić – jak to się często zdarza – w nielegalne miejsce. Przy dużych remontach najlepszym wyjściem jest zamówienie kontenera w firmie posiadającej odpowiednie zezwolenia na wywóz odpadów, która w określonym terminie zabierze wypełniony kontener. Jeśli odpadem z remontu jest sam gruz, można kupić specjalny worek, ale należy zwrócić uwagę, żeby w pakiecie była również usługa utylizacji jego zawartości. Niektóre sklepy z materiałami budowlanymi mają również swoje punkty odbioru odpadów za symboliczną opłatą.

Każdy mieszkaniec Warszawy może bezpłatnie oddać śmieci po remoncie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Tam przyjmowane są opakowania po farbach i klejach, resztki rozpuszczalników, gruz, glazura czy szkło. Szczegóły dostępne na www.czysta.um.warszawa.pl. W razie wątpliwości informacje dotyczące odbioru lub utylizacji różnego rodzaju odpadów można uzyskać w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

drukuj stronę