Aktualności
2018-11-29

Start zimowych działań służb oczyszczania miasta

 

306 pługów i posypywarek

w gotowości do akcji

na 1450 km ulic

Pierwsze wyjazdy posypywarek na ulice Warszawy już za nami. Na chodnikach są też skrzynie z piaskiem. 306 pługów i posypywarek oraz setki osób dbających o tereny dla pieszych – to siły Zarządu Oczyszczania Miasta do walki z zimą.  

Przygotowanie służb oczyszczania miasta do działań na ulicach i chodnikach zostało już zweryfikowane przez warunki pogodowe – w trwającym umownie od 15 października sezonie zimowym konieczność likwidacji śliskości jezdni pojawiła się 3 razy. Po raz pierwszy wysłaliśmy posypywarki do działań 17 listopada. W akcjach brały udział 42 pojazdy, które zabezpieczały ulice spadkowe, kładki, wiadukty i mosty – czyli te miejsca, gdzie ze względów konstrukcyjnych najszybciej tworzy się śliskość.

Do działań realizowanych na wszystkich ulicach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, wyjeżdża 170 posypywarek. W wypadku długotrwałych, intensywnych opadów śniegu do dyspozycji jest maksymalnie 306 pługów i posypywarek.

Maksymalnie 306 pługów i posypywarek może działać na tych ulicach, którymi kursują autobusy miejskie

Decyzja o rozpoczęciu akcji podejmowana jest w Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta, gdzie 24 godziny na dobę monitorowane są prognozy pogody, dane ze stacji meteorologicznych rozmieszczonych na warszawskich ulicach oraz informacje od kontrolerów w terenie, którzy sprawdzają realny stan nawierzchni jezdni.

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje również odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością ok. 3,6 mln m2 terenów dla pieszych – przystanków komunikacji miejskiej, części nieprzylegających do nieruchomości chodników wzdłuż głównych arterii, dojść do metra. Tereny te posypywane są piaskiem – wzdłuż chodników rozstawionych jest już ponad 5 tys. wypełnionych skrzyń. Jeśli pojemnik stoi w nieprawidłowym miejscu – przeszkadza pieszym, utrudnia wysiadanie z autobusu – można to zgłosić do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Przy 3,6 mln m2 terenów dla pieszych jest ustawionych ponad 5 tys. skrzyń z piaskiem

Za odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością pozostałych ulic, chodników, dróg rowerowych, alejek w parkach, odpowiedzialni są inni zarządcy, m.in. urzędy dzielnic, GDDKiA, Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, administratorzy osiedli oraz właściciele nieruchomości.


Wcześniejsze aktualności
strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

Centrala:
tel. (22) 277 04 00
Sekretariat:
tel. (22) 277 04 70
  (22) 277 04 99
fax: (22) 628 26 74

 

CAŁODOBOWO:

całodobowo