2016-08-10

120 lat parku Ujazdowskiego

 

 

 

120 lat parku Ujazdowskiego

Dziś urodziny parku Ujazdowskiego. 120 lat temu został oddany mieszkańcom Warszawy.

Park Ujazdowski został uroczyście otwarty 10 sierpnia 1896 roku. Ten niewielki, bo 5 ha obiekt, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Trakcie Królewskim. Nie tylko dzięki przyrodzie i wyposażeniu, ale także dzięki wysokim standardom utrzymania jakie wyznacza opiekujący się parkiem Zarząd Oczyszczania Miasta.

Drewniana altana na brzegu stawu jest miejscem spotkań zakochanych i częstym przystankiem sesji ślubnych

Wchodząc do parku od strony ul. Pięknej spacerowicze mogą zobaczyć wagę miejską produkcji Lubelskiej Fabryki Wag. Przetrwała ona niemalże w stanie nienaruszonym dwie wojny światowe, w tym oblężenie Warszawy i powstanie. Spacerując po Ujazdowskim warto przejść przez znajdujący się w pobliżu kaskady mostek, zaprojektowany przez Williama Lindleya. Jest wyjątkowy, bo to pierwsza żelbetowa konstrukcja postawiona w Warszawie. Nieopodal rośnie cypryśnik błotny, którego wyróżniają pneumatofory, czyli korzenie oddechowe na powierzchni ziemi. Od strony ul. Johna Lennona rosną trzy pomniki przyrody – dąb szypułkowy o obwodzie pnia niemalże 500 cm, orzech czarny i klon rosnący przy rzeźbie „Ewa”. 

Różnorodność flory parkowej zachwyca mieszkańców i turystów przez niemalże cały rok

Na terenie parku znajdują się ciekawe rzeźby – „Gladiator” Piusa Wielońskiego, kopia rzeźby „Ewa” Edwarda Wittiga, kopia rzeźby „Perseusz” Theodora Charlesa Gruyere’a, a także pomnik Ignacego Jana Paderewskiego projektu Michała Kamieńskiego.

Na terenie parku znajdują się interesujące obiekty małej architektury – m.in. kopia rzeźby „Ewa” Edwarda Wittiga

Park Ujazdowski, mimo że niewielki, to jednak oferuje atrakcje dla różnorodnych odbiorców. Dla najmłodszych w centralnej części jest plac zabaw, zakochani skorzystają z uroków drewnianej altany na brzegu stawu, przy którym godzinami potrafią przesiadywać miłośnicy kaczek. W stawie pływają również ryby.   

W centralnej części parku znajduje się plac zabaw

Ujazdowski od początku pomyślany był jako park miejski, zaprojektowany został w modnym wówczas stylu kaligraficznym, z drogami ogrodowymi prowadzonymi płynnie wzdłuż łączących się ze sobą łuków.

Park w roku 1965 został wpisany do rejestru zabytków. Jest ogrodzony i zamykany na noc - ma całodobową ochronę. Codziennie realizowana jest pielęgnacja zieleni oraz prace utrzymaniowe w odniesieniu do czystości oraz wyposażenia parku.

drukuj stronę