2024-10-02

5 lat warszawskiego recyklingu wody

Ponad 11 mln litrów – tyle wody odzyskaliśmy z basenów. W tym roku mija 5 lat tej stołecznej inicjatywy ekologicznej.

Pobór wody z miejskich pływalni na stałe wpisał się w harmonogram prac porządkowych, które prowadzimy. Już od 2020 r., w czasie przerw technicznych, kiedy ośrodki sportowe są wyłączane z funkcjonowania, pobieramy wodę i wykorzystujemy ją do sprzątania. Tylko w tym roku ZOM odzyskał aż 2,5 mln litrów, natomiast od początku działań, czyli w ciągu 5 lat, było to 11,5 mln litrów. Zapełniono w tym czasie łącznie ponad 1,1 tys. zmywarek myjących warszawskie drogi. To przykład na to, jak służby miejskie w dobie kryzysu klimatycznego wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju i szerzenia wartości ochrony środowiska.

Pobieranie wody z basenów otwartych, widok na baseny z góry, w tle miasto nocą, zmywarki pobierają wodę
Woda jest również pobierana z basenów zewnętrznych

Początki wodnego recyklingu

Pierwszą akcję zrealizowaliśmy w 2020 r., kiedy ze względów epidemicznych nie można było korzystać z pływalni. Woda zamiast trafić do kanalizacji została wykorzystana ponownie. Pierwszym ośrodkiem, który przekazał swoje zasoby do sprzątania miasta, był DOSiR na Pradze-Północ, następnie dołączały inne baseny – jednorazowo lub wielokrotnie. Do tej pory w inicjatywie wzięło udział 15 ośrodków sportowych.

Strażak wkłada do basenu pompę, która posłuży do przepompowania wody do zmywarek
Od początku działań akcję przepompowywania wody od strony technicznej zabezpiecza OSP Wesoła

Koordynacja działań

Pora, kiedy pobieramy wodę, jest zsynchronizowana z terminem przerwy technicznej na pływalniach oraz harmonogramem sprzątania ulic służb oczyszczania. Koniecznym warunkiem jest sprzyjająca pogoda. Przy ulewnych deszczach i burzach przekładamy prace. Woda z basenów, której używamy do mycia jezdni, jest bezpieczna dla środowiska, ludzi i mytych nawierzchni. Wynika to z tego, że jest odbierana w momencie, gdy ulotniły się z niej preparaty używane do dezynfekcji.

Zmywarka myje ulicę, w tle przystanek autobusowy
Woda z basenów jest wykorzystywana do mycia warszawskich ulic

Oszczędzanie wody ma znaczenie

Przekazanie wody do wykorzystania w pracach porządkowych wpisuje się w tak pożyteczny i potrzebny w obecnej sytuacji trend racjonalnego gospodarowania zasobami. Inicjatywa od samego początku spotyka się z uznaniem i pozytywnym odbiorem mieszkańców Warszawy. Za przykładem stolicy poszły inne miasta w Polsce, które też zaczęły odzyskiwać wodę z pływalni, np. Słupsk, Tarnów, Rybnik czy Siemianowice Śląskie.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Organizujemy w stolicy regularne sprzątanie 1300 km ulic i torowisk tramwajowych. Każdą z dróg czyścimy przynajmniej raz w tygodniu. Harmonogram prac mieszkańcy mogą sprawdzić w kalendarzu sprzątania. Za pozostałe drogi odpowiedzialni są inny zarządcy, m.in. urzędy dzielnic, zarządcy osiedli i GDDKiA.

drukuj stronę