Czyścimy kosze z pseudograffiti
1000 koszy do wyczyszczenia. Rozpoczęliśmy mycie oszpeconych przez wandali pojemników.
Kosze do umycia
Aby kosz na śmieci zachęcał do skorzystania, powinien estetycznie wyglądać. Te niewielkie elementy infrastruktury także kształtują estetykę przestrzeni publicznej. Dlatego co roku zlecamy czyszczenie setek ulicznych koszy na śmieci ze szpecącego pseudograffiti.
Pracownik firmy porządkowej myje kosz
Wielkie czyszczenie
Gruntowne mycie ma za sobą już pierwsze 50 pojemników. Do jesieni systematycznie będą oczyszczane kolejne kosze, w zależności od napływających zgłoszeń i naszych kontroli, które także sprawdzają wygląd koszy na śmieci. W tym roku usuwaniem pseudograffiti może być objętych nawet 1000 pojemników.
Specjalne mycie
Aby usunąć ślady farb i sprejów z betonowych ścianek koszy, potrzebne są specjalistyczne preparaty. Biodegradowalne środki są nakładane na powierzchnię pojemnika, a następnie spłukiwane gorącą wodą pod ciśnieniem. Jeśli zabrudzenia były intensywne, czyszczenie jest powtarzane aż do uzyskania efektu oczyszczonego kosza.
Zgłoś pomazany kosz
Informacje o lokalizacjach koszy do wyczyszczenia przekazują kontrolerzy ZOM, ZTM oraz inne miejskie służby. Czysta Warszawa to wspólna sprawa, dlatego ważne są również zgłoszenia od mieszkańców. Miejsca, gdzie znajdują się zdewastowane kosze można zgłaszać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Organizujemy opróżnianie 12 tys. z ok. 27 tys. ulicznych koszy na śmieci rozstawionych na terenie stolicy. Pozostałymi pojemnikami zajmują się inni zarządcy, m.in. urzędy dzielnic, Zarządu Terenów Publicznych, Zarządu Praskich Terenów Publicznych i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.