Czyste kosze i przystankowe wiaty
Prawie 5000 interwencji przy usuwaniu pseudograffiti z miejskich mebli. Podsumowujemy nasze działania w ramach stołecznej akcji #stopbazgrołom.
Zakończyliśmy tegoroczną akcję likwidowania bazgrołów z koszy na śmieci. Przez cały rok usuwamy nielegalne malunki z wiat przystankowych, bo pseudograffiti nie jest sztuką, a zwykłym wandalizmem. Oprócz tego, że negatywnie wpływa na estetykę przestrzeni publicznej, to także obniża poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, co potwierdziło ostatnie badanie na ten temat, w którym co 4. osoba wyraziła taką opinię. W tym roku w ramach akcji #stopbazgrołom wyczyściliśmy blisko 5000 bohomazów, w tym 1000 z koszy na śmieci.
Do likwidowania bazgrołów używane są biodegradowalne preparaty
Porządki z użyciem wody
Do usuwania napisów ze śmietników ekipy porządkowe używały bezpiecznego dla środowiska preparatu, który rozpuszczał farbę. Następnie wodą pod ciśnieniem usuwały malunek i myły całą powierzchnię kosza, wraz z pokrywą oraz chodnik wokół.
Zajmujemy się również usuwaniem pseudograffiti z wiat. To zadanie realizują całorocznie grupy szybkiego reagowania za pomocą wody i specjalistycznych środków czyszczących.
Ekipa porządkowa usuwa pseudograffiti z wiaty na przystanku
Widzisz – zgłoś
Nasi kontrolerzy podczas codziennych patroli sprawdzają stan infrastruktury miejskiej. Wśród ich zgłoszeń są te dotyczące pomazanych koszy i wiat. Interwencje mogą przekazywać także mieszkańcy przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Miejskie kosze
Dbamy o czystość 1400 wiat przystankowych oraz obsługujemy 40% z 30 tys. ulicznych koszy. Pozostałymi pojemnikami na terenie Warszawy zajmują się m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Trenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Lasy Miejskie.