Czystość bez przerwy
Majówka to dla wielu warszawiaków czas wolny od pracy. Jednak służby oczyszczania nie odpoczywają – żeby utrzymać porządek na oczekiwanym przez mieszkańców poziomie, trzeba sprzątać regularnie, bez względu na czerwone kartki w kalendarzu.
Warszawa żyje przez całą dobę, a w czasie przedłużonego weekendu, przy prognozowanej dobrej pogodzie, mieszkańcy chętniej wybiorą się na spacery. Dołączą też do nich turyści, którzy zwyczajowo w tym czasie liczniej odwiedzają stolicę. Aby taka wielomilionowa metropolia mogła sprawnie i bezpiecznie funkcjonować, konieczna jest ciągła praca służb – także tych odpowiedzialnych za porządek.
Czystość w mieście - codziennie i przez cały rok
Dla czystości miasta niezbędne jest regularne opróżnianie koszy na śmieci. Z 12 tys. pojemników ustawionych na przystankach i chodnikach, za które odpowiadamy, śmieci są wybierane codziennie. Częstotliwość opróżniania dopasowujemy do lokalizacji i natężenia ruchu pieszych. Podczas majówki w okolicy atrakcji turystycznych śmieci będą usuwane częściej, nawet 7 razy dziennie.
Ekipa porządkowa sprząta przystanek
Trasy pod specjalnym nadzorem
Miejsca, gdzie jest najwięcej spacerowiczów, wymagają obecności ekip sprzątających, które zabierają z chodników te śmieci, które nie trafiły do koszy. Podczas majówki takim specjalnym nadzorem obejmiemy na przykład Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i ul. Miodowa, a także nowy most.
W pogotowiu dla bezpieczeństwa
Przez 24 godziny na dobę i przez cały rok działa Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta, które usuwa z ulic nagłe, niebezpieczne zanieczyszczenia. Działa po wypadkach, oczyszcza jezdnie po wyciekach olejów i paliw, a także zabiera ładunki, które wypadły z samochodów – w każdym miesiącu wyjeżdża do akcji kilkaset razy, w tym roku interweniowało już 1800 razy.
Pogotowie Porządkowe ZOM sprząta jezdnię po wypadku
Czyste ulice
Regularne sprzątanie dotyczy też jezdni i torowisk tramwajowych. 1300 km warszawskich dróg od wiosny do jesieni czyścimy na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Jednak te prace odbywają się nocami, a ich harmonogram mieszkańcy mogą sprawdzić w kalendarzu sprzątania.
Zmywarka myje ulicę
Całodobowy monitoring porządku
Nad tym, czy prace zostały wykonane w terminie i odpowiednim standardzie, przez całą dobę czuwają kontrolerzy ZOM. Dodatkowo razem ze Strażą Miejską, sprawdzają czystość w mieście. Jeśli zauważą zaśmiecenie czy niebezpieczne uszkodzenie infrastruktury, interweniują u zarządcy terenu. Miejsca, które wymagają posprzątania lub naprawy, mogą zgłaszać również mieszkańcy – za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.