2023-05-12

Czystość i bezpieczeństwo - pod kontrolą

Dzikie wysypisko, uszkodzona ławka, porzucone opony czy meble – takie sprawy przykuwają uwagę kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta. Podczas codziennego monitorowania czystości i bezpieczeństwa w Warszawie od początku roku interweniowali już ponad 11,5 tys. razy.

Wspólne patrole Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) i Straży Miejskiej codziennie sprawdzają, jak właściciele i zarządcy wywiązują się z obowiązku utrzymania czystości i zapewnienia bezpieczeństwa na terenach, za które są odpowiedzialni.

Jeśli kontrolerzy zauważą nieprawidłowości – interweniują i wzywają do posprzątania terenu lub naprawienia uszkodzonej infrastruktury. Po upływie odpowiedniego czasu ponownie wracają do sprawy i sprawdzają, czy zarządca zrealizował zalecenia. Jeśli nie, może grozić mu mandat lub nawet sprawa w sądzie. Od początku roku kontrolerzy ZOM interweniowali w sprawie czystości i bezpieczeństwa już ponad 11,5 tys. razy.

Konieczne sprzątanie i naprawy

Najwięcej intewencji, bo ponad 30%, dotyczy zaśmiecenia – dzikich wysypisk, śmieci na terenach zieleni, a także np. porzuconych opon, mebli czy sprzętu AGD. Kontrolerzy ZOM często trafiają również na odpady poremontowe gromadzone w kontenerach czy workach, które nie zostały zabrane do utylizacji przez specjalistyczne firmy.

Śmieci porzucone na trawniku

Śmieci porzucone na trawniku

Blisko 3 tys. interwencji dotyczy bezpieczeństwa związanego ze stanem infrastruktury. Patrole odnotowują uszkodzoną nawierzchnię, zapadnięte studzienki, zbite szyby w wiatach czy uszkodzone ławki. Zgłaszają oszpecone przez wandali przystanki, rozkłady jazdy, kosze na śmieci czy bariery energochłonne.

Przewrócona ławka

Kontrolerzy ZOM interweniują także w przypadku uszkodzonej infrastruktury

Wśród pozostałych działań kontrolerów ZOM na rzecz czystości i bezpieczeństwa są m.in. interwencje dotyczące zanieczyszczenia jezdni błotem przez pojazdy wyjeżdzające z terenów inwestycji czy zgłoszenia dotyczące zieleni zasłaniającej znaki drogowe.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Dzięki codziennej pracy wspólnych patroli ZOM i Straży Miejskiej rośnie poziom bezpieczeństwa i estetyki przestrzeni publicznej.

Po lewej stronie zdjęcie sterty czarnych worków ze śmieciami przed budynkiem, po prawej - to samo miejsce posprzątane, bez worków

Efekt interwencji kontrolerów ZOM – posprzątane śmieciowisko

Mogą o to zadbać również mieszkańcy stolicy, zarówno przez takie codzienne nawyki jak wyrzucanie śmieci do kosza czy sprzątanie po psach, jak i przez zgłaszanie nieprawidłowości. Informacje o miejscach, które wymagają posprzątania lub naprawy można przekazywać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, skąd są kierowane bezpośrednio do odpowiednich zarządców terenów.

drukuj stronę