2023-03-08

Dla czystości i bezpieczeństwa przez całą dobę

Rozlane paliwo, fragmenty karoserii po wypadku czy żwir, który wysypał się z ciężarówki –  to może stwarzać zagrożenie na drodze. W całodobowej gotowości do sprzątania jest Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta.

24 godziny na dobę przez cały rok – tak działa Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta, które dba o bezpieczeństwo na ulicach i usuwa z nich nagłe zanieczyszczenia. Od początku roku ekipy Pogotowia interweniowały już 900 razy.

Zgubione ładunki, wypadki i plamy

Ponad połowa, bo 53% wyjazdów Pogotowia Porządkowego, dotyczyła sprzątania z jezdni ładunków, które wypadły z samochodów. To na przykład rozsypany żwir, piasek czy gruz, ale w przeszłości zdarzyło się również, że dostawca zgubił szyby, styropian, tony skrobi ziemniaczanej, ubrania czy kosmetyki.

Pracownicy pogotowia Porządkowego oraz ciągnik z koparką sprzątają z jezdni duże ilości rozsypanego piasku

Pogotowie Porządkowe sprząta z jezdni rozsypany piasek

Drugim najczęstszym powodem było usuwanie pozostałości po kolizjach i wypadkach – potłuczonego szkła czy fragmentów karoserii. To 30% interwencji Pogotowia Porządkowego, które zjawia się na miejscu zdarzenia wraz z policją, strażą pożarną czy pogotowiem ratunkowym. Dopiero, gdy ekipy zakończą sprzątanie, możliwe jest bezpieczne wznowienie ruchu samochodowego.

Dwóch pracowników Pogotowia Porządkowego zamiata z jezdni rozbite szkło, w tle stoją ostrzegawcze pachołki

Pracownicy Pogotowia Porządkowego zamiatają z jezdni rozbite szkło

Ekipy Pogotowia Porządkowego usuwają z jezdni także zagrażające poślizgiem plamy z olejów, paliw i innych płynów, które wyciekły z pojazdów. Od początku roku oczyściły ulice z plam o łącznej powierzchni niemal 16 tys. m2.

W gotowości do działania

Oprócz szybkiego reagowania w nagłych sytuacjach Pogotowie Porządkowe czuwa nad czystością podczas świąt państwowych, wydarzeń sportowych i takich wydarzeń masowych jak przemarsze czy manifestacje. Pomaga również w usuwaniu skutków gwałtownych burz, nawałnic i ulewnych deszczy.

Razem dla bezpieczeństwa

Sygnał do interwencji trafia do Pogotowia Porządkowego z Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta. Tam całodobowo spływają informacje o czystości w mieście. Przekazują je kontrolerzy ZOM, Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa, a także Straż Miejska oraz inne służby.

drukuj stronę