Ekodziałania podczas sprzątania
Po raz czwarty obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Warto szczególnie dziś pamiętać, jak ważne jest każde, nawet najmniejsze działanie, które ma na celu dbanie o środowisko.
Wzrost produkcji odpadów jest poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Bardzo głośno mówi się, że odpady to jedno z ważniejszych wyzwań XXI wieku. Tylko warszawiacy produkują rocznie 760 ton odpadów. O ideach popularyzowanych przy okazji Światowego Dnia Recyklingu pamiętamy w naszej codziennej pracy.
Recykling to też ochrona środowiska
Recykling wspierają uliczne kosze do segregacji. Mieszkańcy Pragi-Południe mają do dyspozycji 80 takich pojemników. Pojawiły się w 20 lokalizacjach jako realizacja projektu z budżetu obywatelskiego.
Prawidłowo posegregowane odpady to lepszy surowiec do recyklingu
Drugie życie kwiatów
Co roku ZOM powtarza swoją akcję recyklingu kwiatów. Rośliny, które dekorują pętle tramwajowe i autobusowe przy sezonowej wymianie trafiają do mieszkańców. W ten sposób nowe domy znalazły już bratki i pelargonie.
ZOM jako pierwszy w Warszawie zorganizował akcję adopcji miejskich kwiatów
Dla lepszego powietrza
Oprócz szerzenia idei recyklingu ZOM prowadzi w stolicy szereg prośrodowiskowych działań. Jednym z nich jest dbanie podczas porządków o jakość powietrza. Sprzątanie jezdni zawsze odbywa się na mokro, co minimalizuje wzbijanie się pyłów podczas zamiatania. Dodatkowo wykonawcy, którzy pracują na nasze zlecenie, mają całoroczny zakaz używania dmuchaw spalinowych. To pozytywnie wpływa nie tylko na stan powietrza, ale też ogranicza hałas. Zarówno same prace porządkowe, jak i sposób ich realizacji, są korzystne dla środowiska i poprawy komfortu życia w mieście.
Sprzątanie jezdni zawsze odbywa się przy użyciu wody
Auta na prąd
Najświeższym ekologicznym rozwiązaniem jest wzbogacenie floty samochodów służbowych ZOM o auta elektryczne. Wykorzystywane są w codziennym monitoringu czystości miasta oraz kontroli realizacji prac porządkowych.
Jazda samochodami zasilanymi na prąd to brak hałasu silnika i emisji spalin
Odpadowe statystyki
Skoro 66% Polaków deklaruje, że segreguje odpady, to oznacza, że wciąż jeszcze jest sporo pracy w zakresie szerzenia idei recyklingu. W edukacji może pomóc miejska wyszukiwarka Segreguj na 5 oraz działające na wyobraźnię statystyki podawane przez Ministerstwo Środowiska.