2023-09-21

Ekoporządki wodą z basenów

Odzyskaliśmy 2,5 mln litrów wody, którą zużyliśmy do porządków na ulicach i torowiskach. Już kolejny rok Warszawa wykorzystuje powtórnie wodę z miejskich basenów.

Od czerwca do września pobraliśmy 2,5 mln litrów wody z 10 warszawskich pływalni. Zatankowaliśmy ją do 270 pojazdów służb oczyszczania, które latem sprzątały na mokro jezdnie i torowiska.

Zmiany klimatu, których konsekwencje obserwujemy na co dzień objawiają się także niedoborami wody. Przeciwstawiając się postępującym skutkom globalnego ocieplenia szukamy proekologicznych rozwiązań. Jednym z nich, które stosujemy już trzeci rok, jest ponowne wykorzystywanie wody z miejskich basenów. W tym czasie odzyskaliśmy już 9 mln litrów wody. 

Polewaczka stoi przed budynkiem basenu
Zmywarka pobiera wodę z Ośrodka Sportu i Rekreacji Wawer

Drugie życie wody

Pobór wody z pływalni był zorganizowany w taki sposób, żeby nie zakłócać funkcjonowania ośrodków sportowych. Do przeprowadzenia akcji wykorzystywaliśmy wakacyjne przerwy techniczne, podczas których baseny są opróżniane. Woda zamiast do kanalizacji trafiała do zamiatarek i zmywarek, a następnie używaliśmy jej do porządków na ulicach w mieście. Akcja przeprowadzana jest w momencie, gdy mija już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do dezynfekcji, dzięki czemu woda jest neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni.

Polewaczka myje ulicą Świętokrzyską, w tle wejście do stacji metra

Zmywarka myje ulicę

W tegorocznej akcji współpracowaliśmy z 10 pływalniami – OSiR Wawer, DOSiR Praga-Północ, OSiR Praga-Południe, SCS Aktywna Warszawa Polonia, CRS Bielany, CSR Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, OSiR Praga-Południe Wodnik, OSiR Targówek, OSiR Żoliborz, Park Wodny Moczydło i Ośrodek Inflancka. Sprzęt do przepompowywania zapewniała i obsługiwała Ochotnicza Straż Pożarna z Wesołej. Nasza ekologiczna współpraca z miejskimi ośrodkami sportu trwa od 2020 r.

Regularne porządki

Odpowiadamy za sprzątanie 1300 km ulic oraz torowisk tramwajowych. Od wiosny do jesieni każdą z nich czyścimy na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Pozostałymi ulicami zajmują się m.in. urzędy dzielnic, zarządcy osiedli oraz GDDKiA.

drukuj stronę