2022-10-31

Jesienne klimaty na pętlach

Jesienne kwiaty zawitały na pętle autobusowe i tramwajowe. Ponad 7 tysięcy wrzosów, wrzośców i kapust ozdobnych tworzy klimatyczne dekoracje.

Wraz ze zmianą pory roku zmieniają się również kwiatowe kompozycje na przystankach krańcowych. Dbamy o różnorodność roślinnych dekoracji, które już na stałe wpisały się w krajobraz pętli komunikacji miejskiej.

Efektowne wrzośce

Tej jesieni czas oczekiwania na tramwaje i autobusy umila pasażerom ponad 7 tysięcy jesiennych roślin. Pojawiły się tam różowe wrzośce, roślina, którą po raz pierwszy wprowadziliśmy na kwietniki w zeszłym roku. Wrzośców nie należy mylić z wrzosami – to podobne, ale bardziej okazałe i rozłożyste rośliny. Kompozycje z wrzośców ozdabiają pętlę tramwajową na P+R al. Krakowska na Okęciu, autobusową Żerań FSO, pętlę tramwajową na rondzie Wiatraczna oraz Szczęśliwice na Ochocie.

Kapusty ozdobne na wieżach kwiatowych na pętli Żerań FSO

Kapusty ozdobne na wieżach kwiatowych na pętli Żerań FSO

Jesienna klasyka

Na kwiatowych wieżach obecne są także jesienne klasyki, które od lat spotykają się z bardzo pozytywnymi przyjęciem pasażerów – wrzosy i kapusta ozdobna. Oryginalne i przyciągające wzrok kompozycje w odcieniach bieli, różu i fioletu to ozdoba końcowych przystanków w Wilanowie, na Nowym Bemowie, Esperanto, Bródnie-Podgrodziu i Annopolu.

Aby stworzyć jesienną kompozycję, która długo zachowa swój dekoracyjny wygląd, ważny jest odpowiedni dobór roślin. Walory estetyczne są na równi istotne z odpornością na trudne warunki pogodowe, ponieważ jesień i wczesna zima to czas pierwszych przymrozków, niskich temperatur czy silnych wiatrów. W takich warunkach świetnie sprawdzają się wytrzymałe, a jednocześnie dekoracyjne rośliny wrzosowate.

Wrzosy i kapusta ozdobna w piętrowym kwietniku na pętli Esperanto

Wrzosy i kapusty ozdobne w kwiatowej wieży na pętli Esperanto

Wrzosy, wrzośce i kapusta ozdobna pozostaną na kwiatowych wieżach tak długo, jak pozwolą na to warunki pogodowe. Od wiosny udekorowaliśmy krańcowe przystanki łącznie niemal 30 tysiącami roślin.

Nie tylko zieleń

Sezonowe ukwiecanie pętli i pielęgnacja zieleni, która się tam znajduje, to tylko jeden element z kompleksowego systemu prac Zarządu Oczyszczania Miasta na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego. Pozostałe to systematyczne sprzątanie terenów przystanków, szczególnie ważne w kontekście usuwania jesiennych liści, a także regularne i interwencyjne czyszczenie wiat oraz codzienne opróżnianie przystankowych koszy na śmieci.

 

drukuj stronę