Kosze pod prysznicem
300 koszy
do wyczyszczenia
Trwa czyszczenie koszy na śmieci z pseudograffiti. Szpecące napisy znikną z 300 śmietników.
Wandale nie odpuszczają nawet koszom na śmieci i oszpecają pseudograffiti także uliczne pojemniki. Kontrole przeprowadzane przez pracowników Zarządu Oczyszczania Miasta, a także zgłoszenia od mieszkańców – również te przekazywane za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 – wykazały, że do gruntownego oczyszczenia z bazgrołów jest około 300 warszawskich śmietników.
Jako pierwsze kąpiel przechodzą kosze w Śródmieściu, a następnie, systematycznie, śmietniki w kolejnych dzielnicach. Prace prowadzone nocami i wcześnie rano potrwają do jesieni. Podczas mycia kosza jego powierzchnia pokrywana jest środkiem czyszczącym, który następnie jest spłukiwany wodą pod dużym ciśnieniem.
Efekty czyszczenia są widoczne na pierwszy rzut oka
Usuwanie pseudograffiti zlecamy każdego roku, w ubiegłym objęło 400 koszy. Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje opróżnianie około połowy z 25 tys. warszawskich koszy na śmieci – to pojemniki ustawione na chodnikach, przy skrzyżowaniach i na przystankach komunikacji miejskiej. Śmieci zabierane są z nich od 1 do nawet 10 razy na dobę. Żeliwne kosze ustawione w reprezentacyjnych miejscach stolicy – na Trakcie Królewskim i ul. Świętokrzyskiej myte są regularnie raz na tydzień.
Stan koszy, a także to, czy stoją w odpowiednich miejscach, jest systematycznie sprawdzane przez kontrolerów ZOM. Mieszkańcy również mogą zgłaszać swoje uwagi w tym zakresie za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.