2017-11-29

Kosze wolne od bazgrołów

 

400 koszy

do czyszczenia

 

400 koszy oszpeconych przez wandali do oczyszczenia. Pseudograffiti znika z ulicznych śmietników.

Kosze na śmieci oszpecone przez wandali przechodzą właśnie gruntowne czyszczenie. Zidentyfikowaliśmy 400 pomazanych pojemników rozstawionych na chodnikach, przystankach i przy przejściach dla pieszych. Przegląd koszy pod kątem czystości przeprowadzili kontrolerzy ZOM, zgłoszenia otrzymywaliśmy także od mieszkańców stolicy.

Znalezliśmy około 400 koszy ulicznych  oszpeconych przez wandali 

Pseudograffiti jest dość odporne na czyszczenie, usunięcie napisów z betonowego kosza odbywa się metodą piaskowania. Polega ona na tym, że woda z piaskiem wypuszczane są z myjki pod dużym ciśnieniem, w wyniku czego ścierają napis i inne zanieczyszczenia. Następnie każdy kosz zabezpieczany jest preparatem antygraffiti.

Pseudograffiti usuwane jest z koszy metodą piaskowania

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za organizację opróżniania ok. 12 tys. z około 20 tys. koszy znajdujących się w Warszawie. Kosze stojące na chodnikach i przystankach komunikacji miejskiej opróżniane są codziennie – od jednego do nawet dziesięciu razy na dobę. Częstotliwość uzależniona jest od lokalizacji kosza i natężenia ruchu pieszego w jego pobliżu. Pozostałe śmietniki opróżniane są na zlecenie m.in. urzędów dzielnic, Zarządu Zieleni m.st. Warszawy czy Zarządu Terenów Publicznych.

Uwagi dotyczące dostępności koszy, częstotliwości wybierania śmieci czy lokalizacji mieszkańcy mogą zgłaszać przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Amatorom graffiti przypominamy o strefach FreeGraffiti, czyli legalnych miejscach pod tego typu aktywność artystyczną: https://zdm.waw.pl/miejski-system-informacji/free-graffiti.

drukuj stronę