2018-02-21

Nocne porządki

 

 

2,5 mln
chodników i przystanków

10% sprzątane codziennie 

50% sprzątane 3 tydzień

Miasto czyste od rana. 10% chodników sprzątanych jest codziennie, aż 50% - trzy razy w tygodniu. Największa część prac porządkowych odbywa się nocami.  

Pod nadzorem Zarządu Oczyszczania Miasta jest w Warszawie 2,5 mln m² terenów dla pieszych. Codziennie sprzątanych jest śrenio 10% tego obszaru. Natomiast połowa chodników i przystanków sprzątanych jest regularnie, 3 razy w tygodniu. Najczęściej w środy – na ten dzień wypada posprzątanie aż 70 % podlegających nam terenów.

Typową porą dla sprzątania są noce. Wtedy, kiedy większość mieszkańców śpi do pracy wychodzą ekipy porządkowe. Systematyczne sprzątanie terenów dla pieszych to jeden z żelaznych punktów serwisu porządkowego miasta. Dlatego większość prac prowadzonych na chodnikach, przystankach autobusowych czy dojściach do stacji metra kończy się o godzinie 6:00, najpóźniej o 7:00. 

Chodniki wyznaczone do posprzątania muszą być oczyszczone do godz. 7:00

W tak ogromnym mieście jakim jest Warszawa, pomimo intensywnych prac prowadzonych nocami, w ciągu dnia wciąż jest co sprzątać. Dlatego za dnia kontrolujemy stan czystości oraz utrzymujemy patrolowe sprzątanie najczęściej uczęszczanych miejsc, np. okolic stacji metra, Traktu Królewskiego, Al. Jerozolimskich, ul. Solidarności, al. Jana Pawła II oraz ul. Targowej.

W ciągu dnia sprzątane są najczęściej uczęszczane tereny dla pieszych

Przy sprzyjających warunkach pogodowych odbywa się mycie chodników Krakowskiego Przedmieścia i ul. Świętokrzyskiej oraz kilkunastu przejść podziemnych, m.in. przy stacji Metro Marymont, PKP Rembertów, placu na Rozdrożu, Cytadeli czy ul. Sanguszki.

W sezonie letnim wybrane chodniki i przejścia podziemne są myte

Realizujemy  także sprzątanie interwencyjne, odbywające się w reakcji na nagłe zaśmiecenia zgłaszane przez mieszkańców oraz kontrolerów ZOM. Grupy interwencyjne Zarządu Oczyszczania Miasta wysyłane są tam, gdzie potrzebna jest szybka reakcja na nieporządek, do prac przystąpić może jednorazowo 120 osób.

Za czystość w mieście odpowiadają także inni zarządcy, m.in. urzędy dzielnic wzdłuż dróg gminnych, Zarząd Zieleni, właściciele lub zarządcy nieruchomości przylegających do chodników. Uwagi dotyczące standardu oczyszczania oraz informacje o nagłym zaśmieceniu mieszkańcy mogą zgłaszać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115.

drukuj stronę