Nowe zadaszone kosze dla Warszawy
Nieduże, ale bardzo ważne dla czystości miasta. Teraz będzie ich jeszcze więcej – ustawimy w tym roku ponad 750 nowych koszy na śmieci.
Łatwo dostępne i regularnie opróżniane kosze na śmieci bezpośrednio wpływają na czystość i wizerunek miasta. Choć do dyspozycji mieszkańców w przestrzeni publicznej stolicy jest aktualnie ok. 32 tysięcy pojemników, to jednak nadal są miejsca, w których jest potrzeba, aby było ich więcej. Dlatego ustawimy w tym roku ponad 750 nowych koszy.
Trwa rozstawianie nowych koszy na śmieci
Pierwsze pojemniki pojawiły się w miejskiej przestrzeni na początku maja, a finał wyposażania miasta w nowe kosze zaplanowaliśmy na jesień. Ponad 600 z nich jest betonowych i wyposażonych w metalowe pokrywy, które chronią przed rozwiewaniem zawartości śmietników przez wiatr i wyciąganiem jej przez ptaki. Pozostałe pojemniki to metalowy model, który jest ustawiany w przestrzeniach reprezentacyjnych i historycznych – m.in. na Trakcie Królewskim i w Nowym Centrum Warszawy.
Według pomysłów mieszkańców
Nowe kosze są ustawiane całej Warszawie, a najwięcej przybędzie ich na Pradze-Południe – ponad 100 i Ursynowie – 80.
Staną w miejscach, gdzie taką potrzebę wskazali mieszkańcy – zarówno przez zgłoszenia do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, jak i w zwycięskich pomysłach z budżetu obywatelskiego. To m.in. projekt na Mokotowie, w ramach którego ustawimy 50 śmietników, a także realizacja na Pradze-Północ, gdzie przybędzie 13 nowych pojemników.
Nowe kosze są wyposażone w pokrywy, które ograniczają wyciąganie zawartości przez ptaki
Czysta Warszawa – wspólna sprawa
Organizujemy opróżnianie ok. 40% koszy z ok. 32 tys. rozstawionych w całej Warszawie. To te, które znajdują się na przystankach komunikacji miejskiej, a także na chodnikach i przy przejściach dla pieszych. Śmieci są z nich zabierane codziennie, od 1 do nawet 8 razy na dobę, w zależności od lokalizacji i natężenia ruchu pieszych. Kosze nie tylko regularnie opróżniamy, ale także myjemy oraz specjalistycznie czyścimy z pseudograffiti – co roku pierwotny wygląd odzyskuje w ten sposób ok. 1000 pojemników.
Pozostałymi koszami zajmują się m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz zarządcy osiedli.