Parkowy "Żubr" po liftingu
Rzeźba "Żubr" z parku Praskiego
po konserwacji
„Żubr” z parku Praskiego odzyskał świetny wygląd. Rzeźba przeszła renowację.
Rzeźba "Żubr" ustawiona w parku Praskim po renowacji. Konserwatorzy zlikwidowali złuszczenia, odpryski i zadrapania z powierzchni rzeźby wykonanej z czerwonej gliny. Zrekonstruowali także szkodzony róg i ułamany ogon.
„Żubr” to kolejny zabytek, który w tym roku poddany został konserwacji. W listopadzie gruntowny remont przeszły źródełka ustawione w parku Praskim i Ujazdowskim.
Rzeźby ustawione w parkach pod opieką ZOM, a także takie elementy małej architektury jak kamienne ławy, wazy, poidełka, żeliwny mostek w parku Ujazdowskim, kapliczka w parku Skaryszewskim oraz zegar słoneczny w Ogrodzie Saskim, są pod szczególną opieką. Codzienny monitoring stanu rzeźb realizowany jest przez inspektorów ZOM oraz pracowników firm dbających o parki. Natomiast konserwatorzy zabytków przeprowadzają fachowe przeglądy pod kątem czystości oraz ogólnego stanu rzeźb. Ponadto dwa razy w roku zabytki są dokładnie myte. Wiosną i jesienią z powierzchni posągów usuwane są zanieczyszczenia za pomocą wody pod ciśnieniem.
”Trębacze” na Polu Mokotowskim w trakcie czyszczenia
Po umyciu na rzeźby nakładany jest preparat glonobójczy, który chroni je przed rozwojem glonów, mchów oraz porostów. W przypadku dewastacji farbą lub graffiti usuwanie zabrudzenia podejmowane jest bezzwłocznie.
Nałożenie preparatu glonobójczego to kolejny etap konserwacji rzeźb przed zimą
Zabiegi konserwatorskie prowadzone są w pięciu z sześciu parków będących pod opieką ZOM, tj. Ogrodzie Saskim, parku Ujazdowskim, Skaryszewskim, Praskim oraz na Polu Mokotowskim.