2019-01-14

Podsumowanie 2018: Sprzątanie chodników

Chodniki, przystanki komunikacji miejskiej, dojścia do metra, kładki, schody i część przejść podziemnych – to 3,6 mln m2 systematycznie sprzątanych terenów dla pieszych.

Zimą częstotliwość sprzątania terenów dla pieszych uzależniona jest od pogody i występujących zjawisk atmosferycznych. Od wiosny do jesieni prace porządkowe odbywają się regularnie, z częstotliwością dostosowaną do natężenia ruchu w danej lokalizacji. Chodniki przy największych arteriach czy węzłach przesiadkowych są zamiatane nawet kilkukrotnie w ciągu doby. Systematyczne działania uzupełnia interwencyjne reagowanie na nagłe zaśmiecenia – potrzebę posprzątania zgłaszają kontrolerzy ZOM, mogą to również zrobić mieszkańcy za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

 

Porządki obejmują również 14 przejść podziemnych, które są myte w zależności od potrzeb – w zeszłym roku takie sprzątanie na mokro odbyło się 35 razy, a wieżyce Mostu Poniatowskiego dla komfortu pieszych były umyte 44 razy.

Przejścia podziemne zostały umyte łącznie 35 razy

W miejscach reprezentacyjnych – na Krakowskim Przedmieściu i ul. Świętokrzyskiej – wspomagamy odpowiedzialnych za czystość administratorów nieruchomości poprzez mechaniczne mycie chodników. Szorowarka wyczyściła w zeszłym roku chodniki Krakowskiego Przedmieścia 14 razy, a ul. Świętokrzyskiej – 10 razy.

Umycie szorowarką wszystkich chodników Krakowskiego Przedmieścia zajmuje 5 dni

Sprzątanie chodników jest częścią kompleksowego systemu utrzymania czystości w Warszawie, na który składa się m.in. regularne oraz interwencyjne oczyszczanie ulic, ścieżek rowerowych i przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianie koszy ulicznych oraz kontrolowanie i monitorowanie porządku w mieście. Czystość przestrzeni publicznej znacząco wpływa na komfort życia mieszkańców. W ostatnim badaniu Barometr Warszawski 87% odbiorców naszych działań oceniło stan czystości stolicy jako dobry. Takie wyniki potwierdzają sprawność i skuteczność służb oczyszczania miasta oraz motywują do dalszej wytężonej pracy.

drukuj stronę