2020-01-23

Podsumowanie 2019: Sprzątanie chodników

3,6 mln m² chodników, kładek i przystanków sprzątanych regularnie przez cały rok. Najczęściej uczęszczane miejsca oczyszczane były nawet 4 razy dziennie.

Wiosną i latem piasek i szkło, jesienią błoto i liście, a zimą śnieg – warszawskie chodniki sprzątane są przez cały rok bez względu na pogodę. W ubiegłym roku trasy przy głównych arteriach czy przy węzłach przesiadkowych zamiatane były nawet kilkukrotnie w ciągu doby. Najczęściej, bo 4 razy dziennie, sprzątanie dotyczyło chodników w okolicach stacji metra, wzdłuż Traktu Królewskiego oraz w ścisłym centrum. Codzienne oczyszczanie obejmowało 12% terenów dla pieszych, które podlegają Zarządowi Oczyszczania Miasta, pozostała część porządkowana była od jednego do trzech razy w tygodniu.

Przejścia podziemne w ubiegłym roku oczyszczono 42 razy

Przy pracach porządkowych wykonywanych na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta od lat obowiązuje zakaz używania dmuchaw. Wykonawcy prac porządkowych sprzątali na mokro 14 razy chodniki wzdłuż ul. Krakowskie Przedmieście i 11 razy wzdłuż ul. Świętokrzyskiej. Myjki ciśnieniowe najlepiej usuwają brud w przejściach podziemnych, które w 2019 r. umyte zostały 42 razy. Szczególną uwagą objęte są również wieżyce Mostu Poniatowskiego, które w okresie letnim są intensywnie odwiedzane przez przechodniów i dlatego w zeszłym roku posprzątane zostały 46 razy.

Szorowarka pracuje w najbardziej reprezentacyjnych miejscach - na ul. Krakowskie Przedmieście oraz ul. Świętokrzyskiej

Sprzątanie chodników jest częścią kompleksowego systemu utrzymania czystości w Warszawie, na który składa się m.in. regularne oraz interwencyjne oczyszczanie ulic, ścieżek rowerowych i przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianie koszy ulicznych oraz kontrolowanie i monitorowanie porządku w mieście. 

Wysokie standardy prac porządkowych w stolicy są widoczne i doceniane przez mieszkańców – w ostatnim badaniu Barometr Warszawski aż 93% ankietowanych dobrze oceniło czystość w mieście. Dziękujemy za uznanie, które motywuje nas do dalszej wytężonej pracy.

drukuj stronę