2020-01-08

Podsumowanie 2019: Sprzątanie ulic

Czyste ulice to nie tylko estetyka, ale i bezpieczeństwo. W ubiegłym roku jezdnie w stolicy sprzątane były średnio 57 razy, a zamiatarki przejechały 64 tysiące kilometrów.

Systematyczne sprzątanie na mokro 1300 km warszawskich ulic, za które odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta, odbywa się co noc, a każda z tras oczyszczana jest minimum raz w tygodniu. W ubiegłym roku ulice zostały posprzątane średnio 57 razy – sprzyjające warunki pogodowe, czyli dodatnie temperatury w dzień i w nocy, pozwoliły na kontynuowanie prac także w grudniu.

Regularne sprzątanie ulic jest kwestią nie tylko estetyki, ale także na bezpieczeństwa kierowców – szczególnie, gdy z jezdni usuwane jest błoto lub mokre liście, które mogą stwarzać ryzyko poślizgu. Oczyszczanie na mokro ogranicza również ilość pyłów i zanieczyszczeń komunikacyjnych wzbijanych przez samochody, co pozytywnie wpływa na stan powietrza. Dzięki dodatkowym funduszom przyznanym Zarządowi Oczyszczania Miasta na działania poprawiające jakość powietrza, w ubiegłym roku odbyło się 14 dodatkowych sprzątań, dzięki którym zwiększyła się częstotliwość oczyszczania na mokro 600 km ulic.

 

Wysoki standard prac porządkowych w stolicy jest widoczny i doceniany przez mieszkańców. W ostatnim badaniu Barometr Warszawski aż 93% ankietowanych dobrze oceniło czystość w mieście. Nie ma większej nagrody niż zadowolenie odbiorców naszych działań, bo przecież Czysta Warszawa to wspólna sprawa.

Zarząd Oczyszczania Miasta zleca oczyszczanie 1300 km warszawskich ulic o kategorii dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Pozostałe ulice podlegają urzędom dzielnic, a także administracjom i wspólnotom – ulice osiedlowe oraz – w odniesieniu do dróg ekspresowych – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

drukuj stronę