Podsumowanie 2022: Pogotowie Porządkowe dla bezpieczeństwa na drogach
6 tys. razy interweniowało w ubiegłym roku Pogotowie Porządkowe ZOM. Jest wzywane na miejsca wypadków i działa wraz z Policją czy Strażą Pożarną.
Wypadek, zgubiony ładunek czy manifestacja – w sytuacjach, kiedy występują utrudnienia, które mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkowników dróg, szybko i skuteczne działa Pogotowie Porządkowe ZOM. Usuwa z ulic to, co nie powinno się na nich znaleźć – dla bezpieczeństwa kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej i pieszych. W zeszłym roku ekipy pogotowia podjęły na stołecznych ulicach 6 tys. interwencji.
- W tak ogromnym organizmie jak Warszawa równie istotna jest regularność prowadzenia porządków, jak i dynamiczna reakcja na nagłe zdarzenia, zwłaszcza te, które bezpośrednio wpływają na życie mieszkańców i funkcjonowanie miasta. – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie. – Pogotowie Porządkowe jest więc kluczowym elementem systemu oczyszczania stolicy. Dzięki niemu minimalizujemy uciążliwości na jakie narażeni są warszawianki i warszawiacy z tytułu niespodziewanych zdarzeń na drogach. – dodaje Tadeusz Jaszczołt.
Sprzątanie po kolizjach i wypadkach
Pogotowie Porządkowe ZOM działa przez całą dobę i rok. Sprząta z jezdni pozostałości po kolizjach i wypadkach, czyli fragmenty karoserii, szyb, plamy po płynach samochodowych. Od tempa jego reakcji zależy, kiedy zostanie przywrócony porządek, a w konsekwencji bezpieczeństwo i możliwe będzie wznowienie ruchu. W zeszłym roku sprzątanie po zdarzeniach drogowych stanowiło ponad 26% interwencji Pogotowia. Wśród interwencji było również likwidowanie plam z płynów, które stwarzały zagrożenie poślizgiem. Usunięto ok. 175 tys. m kw. śladów po wyciekach.
Niecodzienne porządki, czyli siano, jajka i tony piachu
Ekipy Pogotowia Porządkowego wysysłamy również do sprzątania po manifestacjach, kiedy na jezdniach pozostawiane są m.in. bele siana, owoce, warzywa czy jajka. Ale działa też wtedy, kiedy auto gubi przewożony towar. W zeszłym roku była to np. wywrotka z tonami piasku wysypanego w al. Prymasa Tysiąclecia.
Ekipa Pogotowia Porządkowego sprząta piasek rozsypany w al. Prymasa Tysiąclecia
Pogotowie potrzebne jest też podczas wydarzeń okolicznościowych takich jak imprezy sportowe czy wydarzenia kulturalne. Jeśli jest to konieczne, pomaga w usuwaniu skutków nawałnic i ulewnych deszczy.
Działanie na wezwanie
Sygnał do podjęcia interwencji Pogotowie Porządkowe dostaje z Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta. To tu przez cała dobę kontrolerzy ZOM przekazują meldunki dotyczące czystości w mieście. Jednocześnie takie informacje są również raportowane przez inne służby – Straż Miejską, Policję, Straż Pożarną i Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.
Systematycznie i kompleksowo
W Warszawie mamy jedne z najwyższych standardów czystości, na co zwracają uwagę nie tylko polscy, ale i zagraniczni turyści. Utrzymanie porządku w przestrzeni publicznej jest możliwe dzięki sprawnej organizacji i kompleksowej realizacji prac porządkowych zlecanych przez Zarząd Oczyszczania Miasta. Aby osiągnąć taki efekt regularnym sprzątaniem objętych jest 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej oraz 12 000 ulicznych koszy. Nagłe zaśmiecenia, o które łatwo w tak ogromnym mieście, usuwane są w systemie interwencyjnym przez Pogotowie Porządkowe ZOM. Prace realizowane przez firmy zewnętrzne oraz poziom czystości miasta podlega kontroli Zarządu Oczyszczania Miasta i Straży Miejskiej. Uwagi dotyczące czystości mieszkańcy mogą zgłaszać całodobowo do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.