2025-01-22

Podsumowanie 2024: Kosze kompleksowo zadbane

7,4 mln – tyle razy ekipy porządkowe wybrały śmieci z miejskich koszy. Usuwamy odpady, myjemy pojemniki i czyścimy z nich pseudograffiti.

W Warszawie ustawionych jest ponad 30 tys. ulicznych koszy na śmieci. Odpowiadamy za 12 tys. pojemników, które stoją na chodnikach, przystankach, przy skrzyżowaniach i wejściach do stacji metra. Ekipy porządkowe opróżniają kosze codziennie, a w miejscach, gdzie ruch jest największy – nawet 8 razy na dobę. W zeszłym roku śmieci były wybrane 7,4 mln razy.

Na górze napis 2024. Pod spodem trzy kolumny. Pierwsza - ikona kosza na śmieci, podpis 12 tys. koszy, środkowa - ikona worka na śmieci wyjmowanego z kosza, podpis 7,4 mln opróżnień, ostatnia - ikona pracownika, który myje kosz wodą pod ciśnieniem, podpis 5 tys. umytych śmietników. Pod spodem logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta.

Wielkie mycie

Wygląd koszy jest tak samo istotny, jak i regularne zabieranie odpadów. Czysty pojemnik zachęca do korzystania. Dlatego w ubiegłym roku umyliśmy blisko 5 tys. śmietników ustawionych na chodnikach i przystankach. Oprócz tego stałym czyszczeniem od wiosny do jesieni obejmowaliśmy 270 metalowych koszy znajdujących się w reprezentacyjnych miejscach stolicy, chętnie odwiedzanych przez warszawiaków i turystów, czyli m.in. na Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie czy Placu Trzech Krzyży.

#stopBazgrołom

Regularnym działaniem służb oczyszczania jest usuwanie z koszy pseudograffiti. Takie porządki są realizowane od wiosny do późnej jesieni. Do mycia używa się specjalistycznych, biodegradowalnych preparatów oraz wody pod ciśnieniem. Walka z bazgrołami w ramach stołecznej akcji #stopBazgrołom objęła w minionym roku 1000 pojemników.

Pracownik firmy porządkowej usuwa z kosza pseudograffiti, do mycia używa wody pod ciśnieniem.
Czyszczenie kosza z nielegalnych malunków

Kosze z projektów mieszkańców

Nowe kosze pojawiły się w ubiegłym roku w miejscach wskazanych przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. 39 betonowych śmietników z metalowymi daszkami ustawiliśmy na Bemowie, Mokotowie, Ursynowie, w Wawrze, Wesołej, Wilanowie i we Włochach.

Zgłoś kosz

Kontrolerzy ZOM sprawdzają stan koszy i prawidłowość ich ustawienia – czy np. umożliwiają bezpieczne wysiadanie z autobusu lub swobodny przejazd ścieżką rowerową. Zgłaszają również informacje, gdzie potrzebne są nowe pojemniki. Mieszkańcy także mogą zgłaszać swoje uwagi za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Wypracowany przez Zarząd Oczyszczania Miasta kompleksowy system utrzymania czystości składa się z kilku elementów. Podstawowym jest regularne porządkowanie kluczowych terenów, czyli ulic i torowisk, przystanków komunikacji miejskiej oraz chodników oraz codzienne opróżnianie koszy na śmieci. Drugim elementem jest dynamiczne reagowanie w nagłych sytuacjach, które realizuje Pogotowie Porządkowe ZOM i grupy interwencyjnego sprzątania. Trzecim są kontrola jakości prac porządkowych, realizowanych także przez innych zarządców terenów. Efektywność tego systemu doceniają mieszkańcy stolicy – w Badaniu Barometr Warszawski już kolejny raz czystość i porządek w mieście dobrze ocenia 87% ankietowanych*.

*Badanie Barometr Warszawski z czerwca 2024 oraz września 2024

drukuj stronę