Podsumowanie I połowy 2021: Kontrola czystości
10 tys. interwencji dla czystości i bezpieczeństwa. To efekt pracy naszych kontrolerów porządku.
Żeby było czysto – trzeba działać. Żeby działać – trzeba wiedzieć jak i gdzie. Dlatego kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta codziennie monitorują Warszawę pod kątem czystości i bezpieczeństwa. Sprawdzają, jak zarządcy terenów wywiązują się z obowiązków utrzymania porządku. Jeżeli zauważą nieprawidłowości – interweniują. Od początku roku zrealizowaliśmy ponad 10 tys. kontroli na rzecz poprawy estetyki przestrzeni publicznej.
Mobilizacja dla czystości
Najwięcej zgłoszeń dotyczy tzw. podrzutów, czyli śmieci pozostawionych w nieodpowiednim do tego miejscu. Są to meble, sprzęt AGD i RTV, pozostałości po remontach. Kontrolerzy informują także zarządców dróg i infrastruktury o uszkodzonych znakach drogowych, ławkach czy studzienkach. Po podjęciu interwencji nasze patrole wracają z ponowną kontrolą na miejsce zgłoszenia, by sprawdzić, czy sprawa została właściwie zrealizowana. Jeśli nieprawidłowości nie zostały usunięte, straż miejska może wystawić mandat lub skierować sprawę do sądu.
Śmieci podrzucone przy koszu ulicznym
Wsparcie mieszkańców
Cenny udział w trosce o miasto mają mieszkańcy, którzy zgłaszają miejsca wymagające posprzątania. Swoje obserwacje przekazują za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Takie zgłoszenia sprawdzane są m.in. właśnie przez patrole ZOM.
Śmieci na przystanku autobusowym
Czystość na wysokim poziomie
Kompleksowo dbamy o czystość i porządek, a co za tym idzie – również bezpieczeństwo w Warszawie. Organizujemy regularne oraz interwencyjne sprzątanie ulic, chodników i przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie ulicznych koszy na śmieci. Efekty wymaganego przez nas wysokiego standardu utrzymania czystości są dostrzegane i docenianie przez mieszkańców miasta i turystów, co widać w sondażach. W ostatniej edycji Barometru Warszawskiego czystość i porządek w mieście dobrze ocenia 92% ankietowanych.