2021-07-12

Podsumowanie I połowy 2021: Mycie wiat na przystankach

Kompleksowe porządki na przystankach. Wśród nich - mycie wiat. Od wiosny wyczyściliśmy już ponad 2000 wiat.

Pierwsze mycie wiat zleciliśmy w marcu, a prace zaczęły się od przystanków w Śródmieściu. Do końca czerwca wszystkie wyczyściliśmy na mokro co najmniej raz. Te zlokalizowane w najbardziej uczęszczanych miejscach – nawet 3 razy. Od początku roku pracami porządkowymi objęliśmy ponad 2000 wiat. Zadaszenia przystanków myte będą systematycznie aż do jesieni.

Zdjęcie nocne sprzątacza, który wodą pod ciśnieniem myje wiatę przystankową i dane: Wiaty przystankowe, I połowa 2021, 2000 razy umyte. Na dole hasło: czysta Warszawa - wspólna sprawa. Logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Sprzątanie na mokro 

Serwis porządkowy obejmuje cały przystanek. W pierwszej kolejności, jeśli jest taka potrzeba, z wiaty usuwane są nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti. Następnie dokładnie myte są szyby. Do osiągnięcia oczekiwanego efektu potrzebne jest nie tylko mycie ręczne, ale także woda pod ciśnieniem, która zmywa brud z dachów, ścian, gablot, wiaty oraz ławek i chodnika. 

Największa konstrukcja przystankowa, która myta jest na nasze zlecenie, znajduje się na pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym. Żeby prace przebiegały sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie, pracownicy odpowiedzialni za porządki muszą dysponować specjalistycznym sprzętem. Po raz pierwszy zadaszenia te umyliśmy w marcu.

Sprzątacz stoi na rusztowaniu, szczotką na wysięgniku czyści zadaszenie pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym

Pracownicy ekipy porządkowej myją wiatę nad przystankiem autobusowym przy Dworcu Centralnym

Regularne porządki

W Warszawie dbamy o czystość 4 tys. przystanków. Ekipy porządkowe pojawiają się na nich codziennie, m.in. po to, by usunąć śmieci z koszy. Najchętniej wybierane przez pasażerów przystanki zamiatane są codziennie, natomiast te na mniej popularnych trasach komunikacyjnych średnio raz w tygodniu. W przypadku nagłych zanieczyszczeń, takich jak np. szkło ze zbitej szyby czy rozsypane śmieci, sprzątanie realizują ekipy interwencyjne ZOM. Zgłoszenia o takich przypadkach mieszkańcy mogą przekazywać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Pracwonik ekipy interwencyjnej ZOM w żółtej kamizelce odblaskowej i czapce z daszkiem wyciera szmatką wiatę przystanku autobusowego

Czyszczenie wiaty przystankowej

Czystość na wysokim poziomie

Kompleksowo dbamy o czystość i porządek, a co za tym idzie – również bezpieczeństwo w Warszawie. Organizujemy regularne oraz interwencyjne sprzątanie ulic, chodników i przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie ulicznych koszy na śmieci. Efekty wymaganego przez nas wysokiego standardu utrzymania czystości są dostrzegane i docenianie przez mieszkańców miasta i turystów, co widać w sondażach. W ostatniej edycji Barometru Warszawskiego czystość i porządek w mieście dobrze ocenia 92% ankietowanych.

drukuj stronę