Podsumowanie I połowy 2021: Sprzątanie ulic
Regularnie sprzątamy 1300 km warszawskich ulic. Od wiosny każda z nich była wyczyszczona na mokro już 17 razy.
Na warszawskie ulice i torowiska tramwajowe każdej nocy wyjeżdżają zamiatarki i zmywarki. Wiosną, gdy tylko pozwalały na to temperatury, jezdnie najpierw zostały gruntownie wyczyszczone po zimie, a następnie rozpoczęło się regularne sprzątanie, które potrwa do jesieni.
Regularne porządki
Każda z 1300 km warszawskich ulic jest porządkowana na mokro przynajmniej raz w tygodniu – harmonogram prac mieszkańcy mogą sprawdzić na naszej stronie – https://zom.waw.pl/ulice/kalendarz-sprzatania. Tam, gdzie jest taka potrzeba, jak również w miejscach reprezentacyjnych, np. na Krakowskim Przedmieściu, sprzątanie zlecamy częściej. Regularnie czyszczone są również utwardzone torowiska tramwajowe. Od wiosny ulice zostały umyte średnio 17 razy.
Zmywarka myje ulicę, fot. Partner
Dla estetyki, zdrowia i bezpieczeństwa
Sprzątanie ulic na mokro jest ważne nie tylko dla estetyki miasta, ale także dla bezpieczeństwa użytkowników dróg i zdrowia mieszkańców. Dzięki regularnym porządkom z ulic usuwany jest piasek, błoto i inne zanieczyszczenia, które mogłyby stwarzać zagrożenie poślizgiem. Czyszczenie na mokro ogranicza również wzbijanie się pyłu i kurzu, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców.
Zamiatarka czyści jezdnię na moście
Woda z basenów użyta ponownie
W ramach proekologicznego sprzątania stolicy, w te wakacje – podobnie, jak w zeszłym roku – współpracujemy z miejskimi ośrodkami sportowymi. Woda wypompowywana z basenów podczas przerw technicznych, zamiast trafić do kanalizacji, jest ponownie wykorzystywana do prac porządkowych w mieście – w tym również do mycia ulic i torowisk. Jako pierwszy w tym roku wodę do recyklingu udostępnił basen „Wodnik” z Pragi-Południe.
Zmywarki i zamiatarka pobierają wodę z basenu "Wodnik"
Dezynfekcja miasta
W wyjątkowych pandemicznych okolicznościach, w czasie szczytów zachorowań na COVID-19, warszawskie ulice były również dezynfekowane. Polewaczki zraszały wysoko ozonowaną wodą chodniki, przystanki i infrastrukturę porządkową. Dezynfekcją objęte były m.in. węzły komunikacyjne, zespoły przystankowe, okolice szpitali i przychodni.
Polewaczka zrasza ulicę i chodniki wodą wysokoozonowaną
Czystość na wysokim poziomie
Kompleksowo dbamy o czystość, porządek, a co za tym idzie – również bezpieczeństwo w Warszawie. Organizujemy regularne oraz interwencyjne sprzątanie ulic, chodników i przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie ulicznych koszy na śmieci. Efekty wymaganego przez nas wysokiego standardu utrzymania czystości są dostrzegane i docenianie przez mieszkańców miasta i turystów, co widać w sondażach. W ostatniej edycji Barometru Warszawskiego czystość i porządek dobrze ocenia 92% ankietowanych.
Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za czystość 1300 km głównych warszawskich ulic. Drogami o kategorii gminnej zajmują się urzędy dzielnic, drogami ekspresowymi – GDDKiA, a osiedlowymi – zarządcy osiedli.