2022-07-12

Podsumowanie I połowy 2022: Czystość miasta pod kontrolą

Dla bezpieczeństwa mieszkańców i estetyki stolicy – patrole Zarządu Oczyszczania Miasta sprawdzają czystość. Od początku roku interweniowały już 7 tys. razy.

Kontrole, które prowadzimy, to codzienny monitoring Warszawy pod kątem czystości i bezpieczeństwa. Działania dotyczą wywiązywania się zarządców terenów z obowiązku utrzymania porządku. Czysta Warszawa to wspólna sprawa. Dlatego, na podstawie uprawnień jakie nam przyznał prezydent miasta, przyglądamy się terenom, które podlegają różnym administratorom i właścicielom. W ten sposób nie tylko dbamy o komfort życia mieszkańców i wizerunek stolicy, ale i mobilizujemy zarządców do podnoszenia standardów czystości w Warszawie.

Kolaż dwóch zdjęć - na lewym na chodniku leży bardzo dużo śmieci, kartonów, papierów, na prawym - to samo miejsce, ale posprzątane. Na górze napis I połowa 2022, logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta, na dole napis 7000 interwencji dla czystości

Tysiące interwencji dla czystości

Od początku roku podjęliśmy już 7 tys. interwencji. Najwięcej z nich dotyczyło zaśmiecenia chodników i jezdni – prawie 1,8 tys. Niewiele mniej odnosiło się do uszkodzonych elementów infrastruktury pieszej i drogowej, jak znaki, ławki, studzienki czy sygnalizacja – w sumie 1,6 tys. Patrole reagowały też na pseudograffiti umieszczane na wiatach, koszach i barierach dźwiękochłonnych. Interwencje w sprawach pomazanych elementów małej miejskiej architektury podejmowaliśmy 855 razy. Ponad 700 zgłoszeń dotyczyło podrzuconych śmieci, takich jak opony, meble, sprzęt AGD czy odpady po remoncie.

Kolaż dwóch zdjęć. Na pierwszym - leśna droga, na której leży sterta śmieci - opony, fragmenty karoserii i mebli. Na drugim to samo miejsce, ale posprzątane.

Zużyte opony i części samochodowe powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów

Zaśmiecenia do zgłoszenia

Jeśli patrol ZOM zauważy zaśmiecenie lub uszkodzenie, to interweniuje u zarządcy, który nie wywiązuje się z obowiązku sprzątania. Następnie kontrolerzy ponownie sprawdzają realizację zaleceń. Jeśli nadal mają uwagi do stanu czystości, wtedy Straż Miejska może wystawić mandat, a nawet skierować sprawę do sądu.

Nieocenionym wsparciem dla pracy służb oczyszczania są zaangażowani mieszkańcy, którzy swoje zgłoszenia kierują do Miejskiego Centrum Kontaktu 19115.

drukuj stronę