2022-07-21

Podsumowanie I połowy 2022: Koszowy serwis porządkowy

3,4 mln – tyle razy od początku roku usunęliśmy śmieci z koszy. Ta imponująca liczba oznacza, że każdy pojemnik jest opróżniany co najmniej raz na dobę.

W Warszawie dbamy o 12 tys. koszy, które stoją na chodnikach, przystankach komunikacji miejskiej i przy przejściach dla pieszych. Każdy z nich jest opróżniany codziennie. Częstotliwość, z jaką ekipy porządkowe wybierają śmieci, zależy od intensywności zapełniania pojemników i jest dostosowana do potrzeb. W lecie, w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, to nawet 6 razy na dobę. Od początku roku służby porządkowe opróżniły kosze 3,4 mln razy.

Żeliwny kosz na śmieci w kwiatach. Napis na górze - I połowa 2022, w prawym górnym rogu logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta, na dole napis "opróżnione 3,4 mln razy".

Kosze do mycia

Czyste kosze wpływają korzystnie na estetykę miasta. Wiosną gruntownie umyliśmy 150 koszy ustawionych w Śródmieściu. Na Trakcie Królewskim i ul. Świętokrzyskiej służby porządkowe regularnie czyszczą na mokro 260 żeliwnych pojemników. Ponadto trwa systematyczne usuwanie z koszy pseudograffiti. W pierwszym półroczu już 240 razy, ale do jesieni może to być nawet 1 tys. interwencji. Żeby przywrócić właściwy wygląd, na te fragmenty kosza, które pomazane są farbą i sprejem, nakłada się biodegradowalny preparat, który ułatwia usunięcie bazgrołów. Następnie cały kosz myty jest gorącą wodą pod ciśnieniem. Informacje o koszach do umycia otrzymujemy od naszych kontrolerów, ale bardzo przydatne są także zgłoszenia od uważnych mieszkańców, przekazywane do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Pracownik firmy porządkowej czyści myjką ciśnieniową kosz na śmieci

W przypadku kosza pomazanego pseudograffiti używane są specjalistyczne środki ułatwiające czyszczenie

Kosze w miejskiej przestrzeni

Na terenie Warszawy rozstawionych jest ponad 28 tys. ulicznych koszy na śmieci. 12 tys. z nich jest pod naszą opieką. Pozostałe pojemniki eksploatują m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy czy Zarząd Terenów Publicznych

drukuj stronę