2025-07-01

Podsumowanie I połowy 2025: Noc w noc drogi sprzątane na mokro

Systematycznie i z użyciem wody – tak dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców dbamy o porządek na warszawskich ulicach.

Każdego tygodnia 32 zamiatarki i zmywarki czyszczą 1300 km dróg. W minionym półroczu posprzątaliśmy jezdnie na mokro 18 razy, z kolei na torowiskach pojazdy służb oczyszczania miasta działały 49 razy.

Zmywarka myje ulicę, w tle Stadion Narodowy, napisy: I połowa 2025, 18 sprzątań

Regularne sprzątanie

Specjalistyczne pojazdy służb oczyszczania wyjeżdżają do działań nocami i poruszają się z niewielką prędkością. Dzięki takiej organizacji pracy nie powodują korków i niebezpiecznych sytuacji na drogach. Natomiast torowiska czyścimy w ściśle określonej porze, czyli tylko przez cztery godziny w czasie nocnej przerwy w kursowaniu tramwajów.

Podczas zamiatania szczotki zraszamy wodą, co ogranicza wzbijanie się kurzu i pyłów. Sprzątanie realizujemy zgodnie z ustalonym harmonogramem, który codziennie uaktualnianymy w odniesieniu do warunków meteorologicznych. W przypadku niekorzystnej pogody, np. ulewnego deszczu, prace przesuwamy na inną noc. To, kiedy jest czyszczona konkretna ulica, mieszkańcy mogą sprawdzić w Kalendarzu sprzątania.

Zamiatarka sprząta torowisko, w tle przystanek, napis: I połowa 2025, 49 sprzątań

Odzyskiwanie wody do porządków

Już po raz szósty w wakacje do porządków wykorzystujemy wodę z recyklingu. Podczas letniej przerwy technicznej, kiedy miejskie ośrodki sportowe opróżniają baseny, woda zamiast trafić do kanalizacji, jest przepompowywana do pojazdów służb oczyszczania i używana do sprzątania miasta. Tegoroczną akcję rozpoczęliśmy w czerwcu od pływalni OSiR Wawer.

Zmywarki stojąf na parkingu przed basenem, pobierają wodę z pływalni, w tle budynek i drzewa
Wodę z basenów ponownie wykorzystujemy do sprzątania miasta

Czystość warszawy doceniona

Regularnie sprzątamy 1300 km ulic i torowisk, 4 mln m kw. chodników i 4500 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżniamy 13 tys. ulicznych koszy na śmieci. Przy nagłych zanieczyszczeniach do działania wysyłamy Pogotowie Porządkowe ZOM oraz grupy szybkiego sprzątania. Wysoki poziom czystości stolicy doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Dali temu wyraz w ostatnim badaniu Barometr Warszawski, w którym 81% ankietowanych oceniło ten obszar bardzo pozytywnie. Z kolei aż 98% badanych uznało czystość i porządek w stolicy za bardzo ważne i ważne.

drukuj stronę