Pół roku akcji "Stop bazgrołom"
Mówimy #stopbazgrołom i czyścimy z pseudograffiti wiaty oraz kosze na śmieci. Od początku roku pierwotny wygląd przywróciliśmy łącznie ponad 2250 miejskich mebli.
Pseudograffiti, które pojawia się w przestrzeni publicznej, znacząco obniża estetykę i sprawia, że mieszkańcy czują się mniej bezpiecznie. Dlatego w ramach stołecznej akcji #stopbazgrołom przez cały rok usuwamy nielegalne malunki z koszy i wiat na przystankach. Od stycznia wyczyściliśmy ich łącznie już 2250.
Przystanki i kosze bez bazgrołów
Ekipy porządkowe ZOM, które reagują na nagłe zanieczyszczenia, już 1650 razy wyczyściły ze szpecących bazgrołów szyby w wiatach, słupki czy ławki na przystankach.
Celem wandali są też kosze na śmieci. Do końca czerwca ponad 600 oczyściliśmy z pseudograffiti. Na chropowatą, betonową powierzchnię pojemników nakładamy specjalistyczne biodegradowalne preparaty, które rozpuszczają ślady sprejów, markerów i farb, a następnie czyśmimy kosz wodą pod dużym ciśnieniem. Każdego roku zlecamy usuwanie bazgrołów z ok. 1000 pojemników, w tym sezonie może ich być nawet 1400. Lista jest nadal otwarta – jeśli mieszkańcy widzą kosz, który wymaga mycia, mogą zgłosić jego lokalizację do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Czystość Warszawy doceniona
Organizujemy w Warszawie regularne sprzątanie 1300 km ulic i torowisk, 4 mln m kw. chodników i 4500 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 13 000 ulicznych koszy na śmieci. Przy nagłych zanieczyszczeniach działa Pogotowie Porządkowe ZOM oraz grupy szybkiego sprzątania. Wysoki poziom czystości stolicy doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Dali temu wyraz w ostatnim badaniu Barometr Warszawski, w którym 81% ankietowanych oceniło ten obszar bardzo pozytywnie. Z kolei aż 98% badanych uznało czystość i porządek w mieście za bardzo ważny i ważny.