Pół roku działań Pogotowia Porządkowego ZOM
3700 interwencji Pogotowia Porządkowego ZOM na stołecznych drogach w pierwszym półroczu. Działa, gdy trzeba sprzątnąć z ulic zanieczyszczenie zagrażające bezpieczeństwu.
Pogotowie Porządkowe ZOM pracuje przez cały rok, 24 godziny na dobę. Do jego zadań należy przywrócenie czystości i bezpieczeństwa na drodze. W ciągu minionego pół roku wyjeżdżało do akcji 3700 razy.
Akcje na drogach
Najczęstszym powodem wyjazdów Pogotowia Porządkowego w pierwszym półroczu były niewłaściwie zabezpieczone ładunki, które spadały z pojazdów. Blisko 1300 interwencji dotyczyło sprzątania z jezdni m.in. materiałów budowlanych, takich jak piasek czy gruz.
Kolejny rodzaj akcji, to usuwanie pozostałości po wypadkach i kolizjach – rozbitego szkła, elementów karoserii czy rozlanych płynów. Dopiero po zakończeniu porządków w miejscu zdarzenia przywracany jest ruch drogowy. Do końca czerwca takich interwencji było 700.
Pogotowie Porządkowe sprząta z jezdni ładunki, które wypadły z samochodów
Wycieki oleju czy paliw zdarzają się nie tylko podczas wypadków. Od początku roku Pogotowie Porządkowe oczyściło 95 tys. m kw. jezdni z substancji, które stwarzały ryzyko poślizgu. To powierzchnia bliska 13 boiskom piłkarskim. Żeby jak najskuteczniej osuszyć nawierzchnię, ekipy używają specjalistycznych odkurzaczy i preparatu, który pochłania płyny.
Działania dostosowane do potrzeb
Zespoły interwencyjne zabierają również z ulic przedmioty pozostawione po manifestacjach i marszach, a także czuwają nad czystością przy takich wydarzeniach jak np. imprezy sportowe, uroczystości państwowe czy Noc Muzeów. Sprzątają też po nawałnicach, burzach czy ulewach. Takich działań było 27.
Sprzątanie na wezwanie
Polecenie wyjazdu do akcji Pogotowie Porządkowe dostaje z Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta. To tu spływają informacje o konieczności podjęcia interwencji. Przekazują je kontrolerzy ZOM, a także Straż Miejska, policja, straż pożarna czy Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa. Podejmujemy również działania w odpowiedzi na zgłoszenia od mieszkańców, którzy informacje o zaśmieceniu przekazują do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Czystość Warszawy doceniona
Organizujemy w Warszawie regularne sprzątanie 1300 km ulic i torowisk, 4 mln m kw. chodników i 4500 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 13 tys. ulicznych koszy na śmieci. Przy nagłych zanieczyszczeniach, oprócz Pogotowia Porządkowego ZOM, działają także grupy szybkiego reagowania. Wysoki poziom czystości stolicy doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Dali temu wyraz w ostatnim badaniu Barometr Warszawski, w którym 81% ankietowanych oceniło ten obszar bardzo pozytywnie. Z kolei aż 98% badanych uznało czystość i porządek w mieście za bardzo ważny i ważny.