Wiosna na miejskich kwietnikach
Na miejskich kwietnikach królują bratki. Zaczęło się pierwsze w tym roku sadzenie kwiatów. Kwitną już krokusy, niebawem będziemy podziwiać łany tulipanów. Na pętlach komunikacji miejskiej już wiosna.
W kalendarzu nadszedł czas na sadzenie roślin. Ekipy ogrodników pracują na pętlach komunikacji miejskiej. Na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta ozdobi je blisko 7,7 tys. kwiatów. Różnokolorowe kompozycje z bratków pasażerowie autobusów i tramwajów będą mogli podziwiać na 7 przystankach końcowych. Po praskiej strony Warszawy jest to pętla Żerań FSO, Wiatraczna i Annopol, a lewobrzeżnej części miasta to pętla Nowe Bemowo, Okęcie, Wilanów i Esperanto.
Wiosna w kalendarzu ogrodniczym to przede wszystkim kwiaty. Mieszkańcy mogą wypatrywać pierwszych krokusów i tulipanów na pętlach komunikacji miejskiej. W kaskadowych konstrukcjach sadzone są tysiące bratków.
Wielokolorowe bratki na pętli Żerań FSO
Trzy wersje ukwiecenia w jeden rok
Bratki będą dekorować kwietniki przez kilka miesięcy. Wraz z nadejściem kolejnej pory roku, posadzone zostaną nowe kwiaty. Będą to typowe dla lata pelargonie, begonie i trawy ozdobne. Trzecia zmiana ukwiecenia na pętlach nastąpi jesienią, kiedy to pojawi się kapusta ozdobna oraz wrzosy i po raz pierwszy – wrzośce. Te ozdobne rośliny różnią się nie tylko nazwą, ale też delikatnie wyglądem. Wrzosy mają kielichowate kwiaty i łuskowate liście, które rosną na łodydze pod katem. Natomiast kwiaty wrzośców są dzbanuszkowate, a liście są igiełkowate i rosną prostopadle.
Białe i różowe tulipany na Gocławiu
Systematyczne porządki
Na pętlach oprócz sadzenia kwiatów trwają pozimowe porządki. Przez cały rok Zarząd Oczyszczania Miasta zleca regularne sprzątanie pętli. W katalogu tych prac jest zamiatanie przystanków i chodników, systematyczne opróżnianie koszy, do tego grabienie trawników, z których usuwana jest sucha trawa, mech czy resztki liści. Drzewa i krzewy przechodzą przegląd też pielęgnacyjny i niezbędne zabiegi.
Ogrodnik wygrabia trawnik na pętli Esperanto
Zarząd Oczyszczania Miasta opiekuje się zielenią na 57 pętlach warszawskiej komunikacji miejskiej. Za zieleń parkową oraz przyuliczną odpowiedzialny jest w stolicy Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz urzędy dzielnic.