2019-03-05

Sprzątanie po zimie

          

 

pozimowe sprzątanie

ulic i chodników

           

Dzięki sprzyjającej pogodzie wystartowały wiosenne porządki. Do pozimowego posprzątania jest 1450 km warszawskich ulic i 3,6 mln m2 terenów dla pieszych.

W pogodzie wiosna pojawiła się wcześniej niż w kalendarzu, a dzięki dodatnim temperaturom w ciągu dnia i nocy możliwe jest rozpoczęcie gruntownego sprzątania po zimie.

Chodniki, przystanki, dojścia do metra – łącznie 3,6 mln m2 powierzchni – zamiatane są z piasku, którym były zabezpieczane przed śliskością w czasie zimy. Intensywne prace porządkowe prowadzone są również na pętlach komunikacji miejskiej, gdzie uporządkować trzeba też zieleń.

Chodniki zamiatane są z piasku oraz innych zanieczyszczeń

Pozimowe sprzątanie ulic wymaga użycia dużych ilości wody, co przy temperaturze poniżej zera mogłoby powodować gołoledź. Dlatego do rozpoczęcia tych prac tak ważne jest utrzymywanie się dodatnich temperatur nocami. Zamiatarki i zmywarki  mają do wyczyszczenia 1450 km warszawskich ulic. Prace i sposób ich prowadzenia oraz uzyskany efekt nadzorowany jest przez kontrolerów ZOM. Po zakończeniu wiosennych porządków ulice i tereny dla pieszych zamiatane i myte będą systematycznie aż do jesieni.

Pozimowe sprzątanie na mokro obejmuje 1450 km warszawskich ulic

Jednocześnie nadal – mimo wiosennej pogody – dla służb oczyszczania miasta trwa gotowość do podjęcia działań w przypadku powrotu zjawisk zimowych. Oznacza to całodobowe monitorowanie parametrów meteorologicznych i rzeczywistego stanu nawierzchni dróg oraz możliwość wyjazdu na ulice posypywarek i pługów.

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za 1450 km ulic oraz ok. 3,6 mln m2 terenów dla pieszych – w tym 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej, dojść do metra, kładek i chodników nieprzylegających bezpośrednio do nieruchomości. Za pozostałe tereny odpowiedzialne są m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Zarząd Terenów Publicznych, a także administratorzy osiedli i nieruchomości.

drukuj stronę