#stopBazgrołom na koszach
Setki koszy do wyczyszczenia z bazgrołów. Wystartowaliśmy z usuwaniem pseudograffiti z pojemników na śmieci.
Malunki tworzone w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, to wandalizm, a nie sztuka. Pseudograffiti obniża poczucie bezpieczeństwa oraz wpływa negatywnie na estetykę przestrzeni publicznej, stąd w Warszawie akcja #stopbazgrołom. Czyszczenie pomazanych koszy rozpoczęliśmy od dzielnic Włochy i Ursus, gdzie umyliśmy już ponad 60 pojemników. Następnie prace będziemy realizować na Ochocie i w kolejnych dzielnicach aż do jesieni i docelowo mogą one objąć nawet 1000 koszy.
Dokładne mycie
W pierwszej kolejności pracownik firmy porządkowej nakłada na kosz biodegradowalny preparat, który rozpuszcza farbę. Następnie wodą pod ciśnieniem usuwa napis. Porządki są kompleksowe i obejmują mycie całego kosza, także fragmentów, które nie były pomazane oraz sprzątnięcie i umycie terenu wokół śmietnika.
Służby oczyszczania miasta do czyszczenia koszy używają myjek ciśnieniowych
Widzisz – daj znać
Lista koszy do wyczyszczenia jest otwarta i na bieżąco aktualizowana przez kontrolerów ZOM, którzy codziennie monitorują czytość miasta. Warszawianki i warszawiacy również mogą włączyć się w wyznaczanie pojemników do umycia. Wystarczy, że przekażą taką informację za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Miejskie kosze
Obsługujemy 12 tys. z 30 tys. ulicznych koszy na śmieci. Są one ustawione na chodnikach i przystankach oraz przy przejściach dla pieszych i stacjach metra. Pozostałymi 18 tys. pojemników na terenie Warszawy zajmują się m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Trenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Lasy Miejskie.