2024-05-07

Ulice czyścimy systematycznie i na mokro

1300 km warszawskich jezdni sprzątamy z użyciem wody. Co tydzień myjemy każdą ulicę – dla czystości i bezpieczeństwa.

Codziennie porządkujemy na mokro ulice i torowiska tramwajowe. W ciągu tygodnia to łącznie 1300 km dróg. Te prace wpływają pozytywnie nie tylko na estetykę przestrzeni publicznej, ale także na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. 

Regularnie i kompleksowo

Zaplanowaliśmy, że w tym roku wyczyścimy jezdnie 34 razy, a torowiska 75 razy. Każdego tygodnia prace realizują 32 zamiatarki i zmywarki. Podczas porządków używają wody, którą zraszają zarówno nawierzchnię, jak i szczotki. Podnosimy tym samym efektywność sprzątania, ale też ograniczamy wzbijanie pyłów, co poprawia jakość powietrza i wpływa korzystnie na zdrowie mieszkańców stolicy. Regularność działań przekłada się również na bezpieczeństwo użytkowników ulic, bo błoto i inne zanieczyszczenia na jezdni mogą stwarzać ryzyko poślizgu.

Noc, zmywarka myje torowisko tramwajowe, w tle przystanki i ulica

Zmywarka myje torowisko

W tym roku, tak jak i w ubiegłych latach, planujemy użyć wody z miejskich basenów, która zamiast trafić do kanalizacji, jest wykorzystywana do mycia ulic. W ciągu 4 takich akcji pływalnie oddały w sumie 9 mln litrów wody.

Nocne porządki

Zamiatarki i zmywarki wyjeżdżają na stołeczne drogi nocami – ze względu na mniejsze natężenie ruchu. Są to duże, specjalistyczne pojazdy, które przemieszczają się z niewielką prędkością ok. 10 km/h. Nocna pora nie wpływa negatywnie na przejezdność ulic, natomiast wykonywanie prac w ciągu dnia mogłoby powodować korki i stwarzać sytuacje niebezpieczne dla kierowców.

Kalendarz sprzątania

Harmonogram prac służb oczyszczania mieszkańcy mogą sprawdzić w kalendarzu sprzątania. Wystarczy wpisać nazwę ulicy, żeby wyświetliły się informacje, kiedy prowadzone są porządki. Ich realizację uzależniamy od pogody, co oznacza, że kiedy warunki są niesprzyjające, np. gdy pada ulewny deszcz, to odwołujemy działania.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Utrzymanie porządku to zadanie wielu zarządców. Odpowiadamy za czystość 1300 km warszawskich ulic o kategorii krajowej, wojewódzkiej i powiatowej. Drogami ekspresowymi zajmuje się GDDKiA, gminnymi – urzędy dzielnic, a ulicami osiedlowymi – zarządcy osiedli.

drukuj stronę