2021-11-08

W gotowości dla bezpieczeństwa

Ponad 5500 razy interwencji dla bezpieczeństwa mieszkańców w tym roku. Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta działa w przypadku nagłych zdarzeń na drogach przez całą dobę przez wszystkie dni w roku.

Rozbite szyby po wypadku, wyciek paliwa, żwir, który wysypał się z ciężarówki – gdy znajdą się na jezdni, stwarzają zagrożenie dla uczestników ruchu. W przypadku takich nagłych zanieczyszczeń do akcji wyrusza Pogotowie Porządkowe ZOM, aby jak najszybciej posprzątać i przywrócić bezpieczeństwo. W tym roku wyjeżdżało już ponad 5500 razy.

Sprzątanie po wypadku

Najczęściej ekipy Pogotowia Porządkowego sprzątają po kolizjach i wypadkach. Oczyszczają jezdnie ze szkła i elementów karoserii, zabezpieczają i usuwają plamy z rozlanego paliwa i oleju. Pogotowie Porządkowe pojawia się na miejscu zdarzenia razem z innymi służbami – policją, strażą pożarną i pogotowiem ratunkowym. Dopiero po dokładnym uprzątnięciu miejsca wypadku na ulicy może zostać przywrócony ruch. Od stycznia Pogotowie Porządkowe po wypadkach sprzątało 1600 razy.

Pracownicy Pogotowia Porządkowego ZOM w odblaskowych strojach zamiatają rozbite szkło i pozostałości karoserii z jezdni i torowiska tramwajowego, w tle stoi radiowóz

Pracownicy Pogotowia Porządkowego ZOM zamiatają szkło i pozostałości karoserii

Niespodziewane i niebezpieczne

Wyciek oleju i paliwa, rozsypany piasek, beton czy szkło  to kolejne zanieczyszczenia, które nagle mogą pojawić się na jezdni i spowodować niebezpieczne sytuacje. W tym roku ekipy oczyściły 158 000 m2 jezdni z plam, które stwarzały ryzyko poślizgu. Pogotowie Porządkowe usuwa także ładunki, które wypadły z samochodów – zdarza się, że są to dość nietypowe rzeczy, jak potłuczone okna, błoto, ubrania czy płynna czekolada.

Pracownik Pogotowia Porządkowego ubrany w odblaskowy strój posypuje plamę na jezdni na skrzyżowaniu środkiem neutralizującym. W tle samochody czekają na możliwość przejazdu.

Pracownik Pogotowia Porządkowego posypuje plamę na jezdni środkiem neutralizującym

Pogotowie Porządkowe ZOM działa dla porządku i czystości również w czasie manifestacji, przemarszów, świąt państwowych czy imprez sportowych.

W gotowości do działania

Aby zapewnić bezpieczeństwo, ekipy Pogotowia Porządkowego ZOM są w ciągłej gotowości do działania przez 24 godziny i przez wszystkie dni w roku. Sygnał do wyruszenia do akcji Pogotowie Porządkowe dostaje z Centrum Dowodzenia w Zarządzie Oczyszczania Miasta. To tam trafiają informacje o konieczności interwencji zarówno od kontrolerów ZOM, jak i od innych służb – Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej oraz z Centrum Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy.

drukuj stronę