Kosze czyścimy na mokro
Meble miejskie zachęcają mieszkańców do skorzystania, jeśli są zadbane. Dlatego regularnie czyścimy kosze na mokro. W tym roku szorowanie przeszło już około 5000 pojemników, kolejne będą myte w listopadzie.
Stan techniczny i estetyczny mebli miejskich wpływa na odbiór przestrzeni publicznej. O to, by w koszach nie było śmieci, a i same pojemniki były czyste, dba w Warszawie między innymi Zarząd Oczyszczania Miasta. Systematycznie zlecamy mycie koszy ustawionych na przystankach autobusowych, tramwajowych, przy wejściach do stacji metra, na chodnikach i przy przejściach dla pieszych. Do tej pory wyczyściliśmy już niemal 5000 koszy, a w kolejce do mycia czeka jeszcze kilkaset.
Woda dla czystości
Mycie koszy prowadzone jest głównie nocami lub nad ranem, dzięki czemu ekipy porządkowe nie zakłócają ruchu pieszego i komfortu pasażerów oczekujących na przystankach. Prace wykonywane są przy użyciu wody pod ciśnieniem. Przy pomocy myjek z betonowej obudowy spłukiwany jest brud, czyli kurz, piasek oraz ślady po jedzeniu. Bardzo często czyszczenia wymaga także chodnik wokół kosza.
Zanieczyszczenia z kosza usuwane są wodą pod ciśnieniem
Estetyczny wygląd
Kosz to zdecydowanie nie miejsce na bohomazy w postaci pseudograffiti. Systematycznie monitorujemy stan koszy i wyznaczamy do specjalnego mycia te, które zostały potraktowane przez wandali. W takich przypadkach służby porządkowe oprócz strumienia wody używają również specjalistycznych biodegradowalnych środków do usuwania bazgrołów. W tym roku wyczyściliśmy z pseudograffiti już 455 koszy.
W przypadku kosza pomazanego pseudograffiti używa się środków ułatwiających czyszczenie
Regularne porządki
Przed wakacjami w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego zleciliśmy umycie 240 pojemników w Śródmieściu. A od wiosny, średnio raz w tygodniu, myte są kosze na Trakcie Królewskim i wzdłuż ul. Świętokrzyskiej.
Odpowiadamy za 12 000 z około 27 000 ulicznych koszy na śmieci w Warszawie. Pozostałe są opróżniane na zlecenie innych zarządców, m.in. urzędów dzielnic, Zarządu Terenów Publicznych, Zarządu Praskich Terenów Publicznych i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.