Zimowe oczyszczanie miasta
W tym sezonie zimowym w stałej gotowości jest ponad 300 pługów i posypywarek, a także ekipy, które odśnieżają tereny dla pieszych. Prowadzimy całodobowy monitoring pogody i kontrolę nawierzchni.
Dla warszawskich służb oczyszczania miasta zima rozpoczyna się nie w grudniu, a już w połowie października. Od tego momentu, przez pół roku, trwa całodobowa gotowość firm, którym zlecamy odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością ulic i terenów dla pieszych.
Ulice
Zlecamy zimowe działania, które obejmują 1500 km warszawskich ulic. To te, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Na nasz sygnał w stałej gotowości do wyjazdu jest ponad 300 pługów i posypywarek. Do standardowej akcji wyjeżdża 170 posypywarek. Wykaz akcji posypywarek w tym seoznie znajdziesz na stronie o zimowym utrzymaniu miasta.
Na ulice może wyjechać nawet ponad 300 pługów
Chodniki
Oczyszczanie chodników zimą jest zadaniem wielu zarządców. Duża część chodników przylega do nieruchomości – wtedy za ich odśnieżanie odpowiada ich właściciel. Do naszych obowiązków należy oczyszczanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych. To 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, części chodników nieprzylegające do nieruchomości, dojścia do metra, kładki i schody. Tereny, które nam podlegają, od lat niezmiennie posypywane są piaskiem.
Chodniki będziemy posypywać piaskiem
Całodobowa kontrola
W Centrum Dowodzenia ZOM przez całą dobę monitorowane są dane meteorologiczne, a także informacje ze stacji pogodowych rozlokowanych na terenie stolicy. Nasi kontrolerzy patrolują stolicę i sprawdzają rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Decyzja o rozpoczęciu i zakresie działań podejmowana jest po kompleksowej analizie tych informacji.
Zimowe utrzymanie miasta
Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie:
- urzędy 18 dzielnic – ulice, którymi nie kursują autobusy – łącznie ok. 1700 km oraz chodniki – w sumie ok.1,5 mln m kw.
- Zarząd Terenów Publicznych – wybrane tereny w dzielnicy Śródmieście
- Zarząd Praskich Terenów Publicznych – wybrane tereny w dzielnicy Praga-Północ
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie Warszawy, część chodników, schodów i tras dla rowerów przy tych ulicach oraz mosty – Południowy im. Anny Jagiellonki i gen. Stefana Grota-Roweckiego
- Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – alejki i chodniki w parkach i wokół nich
- zarządcy nieruchomości – chodniki przylegające bezpośrednio do nieruchomości.