2024-01-05

Zimowe oczyszczanie miasta

W tym sezonie zimowym w stałej gotowości jest ponad 300 pługów i posypywarek, a także ekipy, które odśnieżają tereny dla pieszych. Prowadzimy całodobowy monitoring pogody i kontrolę nawierzchni.

Dla warszawskich służb oczyszczania miasta zima rozpoczyna się nie w grudniu, a już w połowie października. Od tego momentu, przez pół roku, trwa całodobowa gotowość firm, którym  zlecamy odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością ulic i terenów dla pieszych.

Ulice

Zlecamy zimowe działania, które obejmują 1500 km warszawskich ulic. To te, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Na nasz sygnał w stałej gotowości do wyjazdu jest ponad 300 pługów i posypywarek. Do standardowej akcji wyjeżdża 170 posypywarek. Wykaz akcji posypywarek w tym seoznie znajdziesz na stronie o zimowym utrzymaniu miasta.

Pługoposypywarki ustawione w rzędzie
Na ulice może wyjechać nawet ponad 300 pługów

Chodniki

Oczyszczanie chodników zimą jest zadaniem wielu zarządców. Duża część chodników przylega do nieruchomości – wtedy za ich odśnieżanie odpowiada ich właściciel. Do naszych obowiązków należy oczyszczanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych. To 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, części chodników nieprzylegające do nieruchomości, dojścia do metra, kładki i schody. Tereny, które nam podlegają, od lat niezmiennie posypywane są piaskiem.

Pracownik firmy porządkowej pobiera piasek ze skrzyni do posypywania chodnika
Chodniki będziemy posypywać piaskiem

Całodobowa kontrola

W Centrum Dowodzenia ZOM przez całą dobę monitorowane są dane meteorologiczne, a także informacje ze stacji pogodowych rozlokowanych na terenie stolicy. Nasi kontrolerzy patrolują stolicę i sprawdzają rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Decyzja o rozpoczęciu i zakresie działań podejmowana jest po kompleksowej analizie tych informacji.

Zimowe utrzymanie miasta

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie:

drukuj stronę