Aktualności
2015-12-15

Parkowy "Żubr" po liftingu

 

Rzeźba "Żubr" z parku Praskiego
po konserwacji

„Żubr” z parku Praskiego odzyskał świetny wygląd. Rzeźba przeszła renowację. 

Rzeźba "Żubr" ustawiona w parku Praskim po renowacji. Konserwatorzy zlikwidowali złuszczenia, odpryski i zadrapania z powierzchni rzeźby wykonanej z czerwonej gliny. Zrekonstruowali także szkodzony róg i ułamany ogon. 

„Żubr” to kolejny zabytek, który  w tym roku poddany został konserwacji. W listopadzie gruntowny remont przeszły źródełka ustawione w parku Praskim i Ujazdowskim

Rzeźby ustawione w parkach pod opieką ZOM, a także takie elementy małej architektury jak kamienne ławy, wazy, poidełka, żeliwny mostek w parku Ujazdowskim, kapliczka w parku Skaryszewskim oraz zegar słoneczny w Ogrodzie Saskim, są pod szczególną opieką. Codzienny monitoring stanu rzeźb realizowany jest przez inspektorów ZOM oraz pracowników firm dbających o parki. Natomiast konserwatorzy zabytków przeprowadzają fachowe przeglądy pod kątem czystości oraz ogólnego stanu rzeźb. Ponadto dwa razy w roku zabytki są dokładnie myte. Wiosną i jesienią z powierzchni posągów usuwane są zanieczyszczenia za pomocą wody pod ciśnieniem. 

 

”Trębacze” na Polu Mokotowskim w trakcie czyszczenia

Po umyciu na rzeźby nakładany jest preparat glonobójczy, który chroni je przed rozwojem glonów, mchów oraz porostów. W przypadku dewastacji farbą lub graffiti usuwanie zabrudzenia podejmowane jest bezzwłocznie.

Nałożenie preparatu glonobójczego to kolejny etap konserwacji rzeźb przed zimą

Zabiegi konserwatorskie prowadzone są w pięciu z sześciu parków będących pod opieką ZOM, tj. Ogrodzie Saskim, parku Ujazdowskim, Skaryszewskim, Praskim oraz na Polu Mokotowskim.
 


Wcześniejsze aktualności
21.02.2018

Nocne porządki

strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

Centrala:
tel. (22) 277 04 00
Sekretariat:
tel. (22) 277 04 70
  (22) 277 04 99
fax: (22) 628 26 74

 

CAŁODOBOWO:

całodobowo