Kwiaty w stolicy

Wiosna: tulipany, krokusy, narcyzy, 

bratki, czosnki ozdobne

 

Lato: begonie, pelargonie, aksamitki,

bataty, tytoń ozdobny 

Jesień: wrzosy, chryzantemy,

kapusta ozdobna, mrozy

 

Na rabatach w warszawskich parkach, przy ulicach, na rondach i placach od pierwszych dni wiosny aż do końca jesieni można podziwiać aranżacje z kwiatów. Kompozycje zmieniają się sezonowo, na rabatach zakwitają rośliny przystosowane do warunków pogodowych charakterystycznych dla danej pory roku. W 2016 r. stolica udekorowana została na nasze zlecenie pół milionem kwiatów.

Pierwsze były krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty i czosnki ozdobne. W ciągu trzech ostatnich lat na nasze zlecenie posadzonych zostało około 2 mln cebul tych kwiatów. W kwietniu na kwietnikach pojawiły się również wzory ze 120 tysięcy stokrotek, bratków i niezapominajek.

W lecie najwięcej jest aksamitek, begonii i pelargonii, w tym roku na rabatach i w donicach kwitło ich ponad 330 tysięcy. Projekty nowych kwiatowych kompozycji stworzone przez architektki krajobrazu Działu Zieleni oraz Działu Parków ZOM zawierały również rośliny mniej typowe jak tytoń ozdobny, celozje czy bataty.

Na lato powstały także trzy specjalne rabaty z dedykacją. Jedna z nich, zlokalizowana przy Trasie Łazienkowskiej, nawiązywała do logotypu Budżetu Partycypacyjnego, druga przy ul. Banacha przedstawiła fragment logotypu miejskiego wolontariatu. Trzecia wpisywała się w obchody stulecia Legii Warszawa – na kwietniku przy Rondzie S. Sedlaczka pojawiły się klubowe barwy.

Jesień to czas kolejnej zmiany aranżacji. Do dekoracji rabat wybieramy rośliny, które dobrze znoszą trudne warunki pogodowe. W tym roku jest to ponad 25 tysięcy chryzantem, wrzosów, mrozów oraz kapusty ozdobnej. Także jesienią sadzone są cebule kwiatów, które będą ozdabiać Warszawę kolejnej wiosny, czyli krokusów, tulipanów, narcyzy i hiacyntów.

Kwiatami opiekujemy się każdego dnia – pracujące na zlecenie ZOM firmy ogrodnicze doglądają kwiatów pieląc je, nawożąc, a przede wszystkim – zwłaszcza latem – podlewając. Woda dostarczana jest beczkowozami między godz. 19 a 6 rano.

Bardzo nas cieszy, że nasze starania o uatrakcyjnianie stolicy doceniane są nie tylko w prestiżowym konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni”, lecz także przez zagranicznych turystów i mieszkańców stolicy.

 

strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

Centrala:
tel. (22) 277 04 00
Sekretariat:
tel. (22) 277 04 70
  (22) 277 04 99
fax: (22) 628 26 74

 

CAŁODOBOWO:

całodobowo