Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
2015 Podsumowanie 7: Oczyszczanie jezdni
Podsumowanie 2015:
ULICE
5 tys. ton
zanieczyszczeń w ub.r.
5 tys. ton zebranych zanieczyszczeń, 40 tys. km na liczniku – to najkrótsze podsumowanie systematycznego zamiatania i mycia tych warszawskich ulic, które podlegają ZOM.
Zamiatarka to nie wynalazek XX wieku. Pierwsza taka maszyna opatentowana została już w 1849 r. w Stanach Zjednoczonych. Wprawdzie nie była jeszcze zautomatyzowana, bo przymocowana do zaprzęgu konnego, ale zastosowanie było to samo co dziś – sprawnie i dokładnie oczyścić nawierzchnię. Natomiast pierwszy pojazd zamiatający stworzony został w 1868 r., również w USA. Tylko do końca XIX wieku opatentowano 315 rozwiązań dotyczących zamiatarek.
Oczywiście dzisiejsze zamiatarki znacznie różnią się od swoich pierwowzorów sprzed 160 lat. Wyposażone są m.in. w kilka systemów szczotek, sterowane ramię pozwalające na czyszczenie trudno dostępnych miejsc, układ ssący, system oddzielający zanieczyszczenia od powietrza oraz duży zbiornik na odpady. To wszystko pozwala na sprawne, a przede wszystkim dokładne oczyszczenie jezdni. Co ważne, podczas pracy szczotki zawsze zraszane są wodą, co minimalizuje unoszenie się kurzu.
Wysuwanie szczotki pozwala na umycie np. krawężników
W ub.r. 25 zamiatarek od wiosny do jesieni, nocami, czyli w porze najmniejszego natężenia ruchu ulicznego, wyjeżdżało w miasto. Każda ulica podlegająca ZOM została zamieciona średnio 34 razy. Specjalistyczne pojazdy przejechały w sumie ok. 40 tys. km zbierając 5 tys. ton zanieczyszczeń. Był to głównie piasek, liście i niedopałki papierosów wyrzucane przez kierowców na jezdnię.
Zasysane zanieczyszczenia trafiają do zamontowanego na zamiatarce zbiornika
Szczotki podczas zamiatania zraszane są wodą, dzięki czemu mniej się kurzy
By standard jezdni był jak najwyższy, ich nawierzchnia jest również myta wodą pod ciśnieniem. Systematyczne mycie 1 200 km jezdni będących pod naszą opieką realizowało 18 zmywarek. W ub.r. jezdnie umyte zostały w sumie 14 razy, czyli oczyszczanie na mokro odbywało się średnio raz na dwa tygodnie.
Dzięki zmywaniu z jezdni usuwane są drobne zanieczyszczenia, a także kurz i pył
Czarne i czyste – takie jezdnie lubimy najbardziej. Zamiecione i umyte ulice podnoszą estetykę miasta, bezpieczeństwo jazdy, ale przede wszystkim jakość powietrza w Warszawie.
Zarząd Oczyszczania Miasta realizuje - przez wykonawców zewnętrznych - sprzątanie 1/3 dróg o kategorii krajowej, wojewódzkiej i powiatowej. Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.