Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Co zrobić z odpadami po remoncie
Planujesz remont i nie wiesz co zrobić z gruzem, skutą glazurą czy opakowaniami po farbach? Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, co zrobić z odpadami poremontowymi.
Pora roku sprzyja decyzjom o przeprowadzeniu remontu. Tak jak dbamy o materiały do realizacji prac, tak samo trzeba zadbać o odbiór odpadów, które zostaną po pracach budowalnych. Dlatego, jeśli planujesz takie przedsięwzięcie, to podpowiadamy co zrobić z gruzem, opakowaniach po farbach i rozpuszczalnikach czy niepotrzebnymi meblami.
Odpady poremontowe porzucone na ulicy nie tylko szpecą miasto, ale i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców.
Odpady poremontowe porzucone na ulicy nie tylko szpecą miasto, ale i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców
Zamów kontener
Przy dużych remontach najlepszym wyjściem jest zamówienie kontenera w firmie, która posiada odpowiednie zezwolenia na wywóz odpadów. W określonym terminie zabierze ona od nas zapełniony kontener.
Kup duży worek
Jeśli odpadów jest mniej i jest to gruz oraz niewiele odpadów poremontowych, można kupić specjalny worek. Należy przy tym zwrócić uwagę, żeby w pakiecie była również usługa wywozu i utylizacji jego zawartości. Niektóre sklepy z materiałami budowlanymi mają również swoje punkty odbioru odpadów. Zabierają je za symboliczną opłatą.
Odpady poremontowe oddaj do PSZOK-u
Każdy mieszkaniec Warszawy może bezpłatnie oddać pozostałości po remoncie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tam przyjmowane są opakowania po farbach i klejach, resztki rozpuszczalników, gruz, glazura czy szkło. Mieszkańcy mają do wyboru dwa Punkty: w Wilanowie przy ul. Zawodzie 1 oraz w Białołęce przy ul. Płytowej 1. Szczegóły dostępne na https://warszawa19115.pl/-/pszok-mpszok-punkty-selektywnej-zbiorki-odpadow-komunalny-1.
Meble zawieź do PSZOK-u
Takie przedmioty jak meble, kanapy, materace, fotele czy duże zabawki należą do grupy odpadów wielkogabarytowych i mogą być odebrane w wyznaczonych terminach przez operatora zabierającego śmieci domowe. Poza wskazanymi terminami można oddać je bezpłatnie do PSZOK-ów, które działają od poniedziałku do soboty.
Elektrośmieci przekaż do ElektroEko
Duże elektrośmieci takie jak pralki, lodówki, zmywarki czy telewizory mogą być odebrane bezpłatnie bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 223 33 00. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 9-17 lub wypełnić formularz https://ekomaster.pl/formularz/Default.aspx?tryb=70.
Małe elektrośmieci można oddać samodzielnie do jednego z punktów ElektroEko. Działają one w każdej dzielnicy w soboty w godz. 10-14. Adresy punktów dostępne są na stronie https://www.elektroeko.pl/punkty-zbierania-elektrosmieci/.
Zgłoś porzucone śmieci
Zawsze najgorszym rozwiązaniem jest pozostawienie śmieci w przestrzeni miejskiej. Niezabezpieczone worki wypełnione gruzem i innymi odpadami po remontach, nie tylko wpływają negatywnie na estetykę przestrzeni miejskiej, lecz mogą być także niebezpieczne – dla środowiska oraz dla mających z nimi styczność ludzi i zwierząt. Jeśli zostały umieszczone przy jezdni, dodatkowo zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Nasi kontrolerzy wciąż trafiają na takie przypadki. Mieszkańcy mogą zgłaszać lokalizację podrzuconych odpadów do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.