Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-05-31

Co zrobić z odpadami po remoncie

Planujesz remont i nie wiesz co zrobić z gruzem, skutą glazurą czy opakowaniami po farbach? Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, co zrobić z odpadami poremontowymi.

Pora roku sprzyja decyzjom o przeprowadzeniu remontu. Tak jak dbamy o materiały do realizacji prac, tak samo trzeba zadbać o odbiór odpadów, które zostaną po pracach budowalnych. Dlatego, jeśli planujesz takie przedsięwzięcie, to podpowiadamy co zrobić z gruzem, opakowaniach po farbach i rozpuszczalnikach czy niepotrzebnymi meblami. 

Odpady poremontowe porzucone na ulicy nie tylko szpecą miasto, ale i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców.

Zestawienie czterech zdjęć, na każdym przedstawione są duże białe worki polipropylenowe wypełnione odpadami po remoncie, pozostawione w niedozwolonych do tego miejscach, jak miejsce parkingowe, jezdnia czy pobocze.

Odpady poremontowe porzucone na ulicy nie tylko szpecą miasto, ale i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców

Zamów kontener 

Przy dużych remontach najlepszym wyjściem jest zamówienie kontenera w firmie, która posiada odpowiednie zezwolenia na wywóz odpadów. W określonym terminie zabierze ona od nas zapełniony kontener. 

Kup duży worek 

Jeśli odpadów jest mniej i jest to gruz oraz niewiele odpadów poremontowych, można kupić specjalny worek. Należy przy tym zwrócić uwagę, żeby w pakiecie była również usługa wywozu i utylizacji jego zawartości. Niektóre sklepy z materiałami budowlanymi mają również swoje punkty odbioru odpadów. Zabierają je za symboliczną opłatą. 

Odpady poremontowe oddaj do PSZOK-u 

Każdy mieszkaniec Warszawy może bezpłatnie oddać pozostałości po remoncie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tam przyjmowane są opakowania po farbach i klejach, resztki rozpuszczalników, gruz, glazura czy szkło. Mieszkańcy mają do wyboru dwa Punkty: w Wilanowie przy ul. Zawodzie 1 oraz w Białołęce przy ul. Płytowej 1. Szczegóły dostępne na https://warszawa19115.pl/-/pszok-mpszok-punkty-selektywnej-zbiorki-odpadow-komunalny-1.

Meble zawieź do PSZOK-u 

Takie przedmioty jak meble, kanapy, materace, fotele czy duże zabawki należą do grupy odpadów wielkogabarytowych i mogą być odebrane w wyznaczonych terminach przez operatora zabierającego śmieci domowe. Poza wskazanymi terminami można oddać je bezpłatnie do PSZOK-ów, które działają od poniedziałku do soboty.  

Elektrośmieci przekaż do ElektroEko 

Duże elektrośmieci takie jak pralki, lodówki, zmywarki czy telewizory mogą być odebrane bezpłatnie bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 223 33 00. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 9-17 lub wypełnić formularz https://ekomaster.pl/formularz/Default.aspx?tryb=70.

Małe elektrośmieci można oddać samodzielnie do jednego z punktów ElektroEko. Działają one w  każdej dzielnicy w soboty w godz. 10-14. Adresy punktów dostępne są na stronie https://www.elektroeko.pl/punkty-zbierania-elektrosmieci/.   

Zgłoś porzucone śmieci 

Zawsze najgorszym rozwiązaniem jest pozostawienie śmieci w przestrzeni miejskiej. Niezabezpieczone worki wypełnione gruzem i innymi odpadami po remontach, nie tylko wpływają negatywnie na estetykę przestrzeni miejskiej, lecz mogą być także niebezpieczne – dla środowiska oraz dla mających z nimi styczność ludzi i zwierząt. Jeśli zostały umieszczone przy jezdni, dodatkowo zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Nasi kontrolerzy wciąż trafiają na takie przypadki. Mieszkańcy mogą zgłaszać lokalizację podrzuconych odpadów do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115