Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Dla estetyki i higieny - mycie wiat przystankowych
1100 wiat do umycia
Dla estetyki, ale i dla higieny, czyli tak ważnego dziś bezpieczeństwa sanitarnego - warszawskie przystanki są gruntownie sprzątane. W katalogu prac porządkowych oprócz zamiatania, zrywania nielegalnych ogłoszeń czy usuwania śmieci z przystankowych koszy, znajduje się także dokładne umycie wiaty. Obejmuje ono całą konstrukcję włącznie z gablotami, ławkami i chodnikiem. Pierwsze w tym roku mycie dotyczy 1100 przystanków rozlokowanych na terenie całego miasta.
Mycie wiaty dotyczy całej konstrukcj włącznie z daszkiem, słupkami, gablotami ławką i chodnikiem
Mycie obejmuje 560 wiat rozlokowanych w lewobrzeżnej części miasta, prace rozpoczęły się od Mokotowa, Ursynowa, Wilanowa i Śródmieścia. Kompleksowo umyte są już konstrukcje na pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym. Kolejnych ponad 500 wiat zlokalizowanych jest w prawobrzeżnej części miasta, gdzie porządki odbywają się na Targówku, Pradze Północ i w Białołęce. W zależności od stopnia zabrudzenia wiat, mycie powtórzone będzie w tym roku średnio 4 razy. Doświadczenie wskazuje, że są jednak miejsca, w których porządki na mokro należy powtarzać regularnie co miesiąc, co wynika z lokalizacji przystanku i frekwencji jego użytkowania.
Każdy z ponad 4000 przystanków autobusowych i tramwajowych sprzątany jest z bieżących zanieczyszczeń od 1 do 7 razy w tygodniu. Codziennie z każdego kosza na przystanku wybierane są śmieci. Stan czystości sprawdzają służby kontrolne ZOM i ZTM, cenne są także zgłoszenia od pasażerów – lokalizację przystanku, na którym należy podjąć prace porządkowe można zgłaszać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Mycie miejskiej infrastruktury, czyli wiat, pętli przy Dworcu Centralnym i przejść podziemnych, to jedno z działań realizowanych przez służby oczyszczania miasta sprzyjających utrzymaniu wysokich standardów porządku w stolicy. Systematycznie na mokro czyszczone są warszawskie ulice. Mycie obejmuje także chodniki wzdłuż ulicy Krakowskie Przedmieście i Świętokrzyskiej.