Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Dynamicznie dla czystości i bezpieczeństwa
Szkło po wypadku, kałuża oleju lub tony piasku na jezdni? Do akcji wyrusza Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. W tym roku interweniowało już 5700 razy.
Na drogach tak dużego miasta, jakim jest Warszawa, codziennie dochodzi do wielu niespodziewanych zdarzeń, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli na jezdni pojawi się niespodziewane zanieczyszczenie, np. na skutek wypadku, wtedy interweniuje Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM). Działa przez całą dobę i przez wszystkie dni w roku, a jego praca bezpośednio przekłada się na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców stolicy – pieszych, rowerzystów, kierowców czy pasażerów komunikacji miejskiej. W każdym miesiącu ekipy Pogotowia wyjeżdżają kilkaset razy, a w tym roku podjęły już 5700 interwencji.
Pogotowie Porządkowe ZOM sprząta jezdnie po wypadkach i kolizjach
Wypadki, ładunki i plamy
Sprzątanie po wypadkach i kolizjach, w czasie którego ekipy usuwają z jezdni pozostałości karoserii czy szkło, to jedno z najczęstszych działań Pogotowia Porządkowego ZOM. Średnio miesięcznie ma ok. 110 takich wezwań. Interweniuje również, gdy na jezdni niespodziewanie znajdzie się ładunek, który spadł z samochodu. Często są to materiały budowlane, jak cement czy piasek, ale też tony szkła z rozbitych szyb, skrobia ziemniaczana, ciastka czy ubrania. W październiku takich interwencji było 320.
Ważne dla bezpieczeństwa jest również dokładne usunięcie z nawierzchni płynów, które mogłyby spowodować poślizg. Najczęściej są to paliwa, które wyciekły z pojazdów, ale zdarzyły się również interwencje w sprawie rozlanej czekolady, miodu, farb czy oleju jadalnego. Łączna powierzchnia plam, które Pogotowie wyczyściło w październiku to 21,5 tys. m kw., czyli wielkość trzech boisk piłkarskich.
Ekipy Pogotowia Porządkowego działają przez całą dobę i cały rok
W stałej gotowości
Pogotowie Porządkowe ZOM uczestniczy także w sprzątaniu miasta w przypadku nagłych i intensywnych zjawisk pogodowych, jak burze i ulewy. Czuwa nad porządkiem w czasie uroczystości, imprez sportowych czy manifestacji, a w razie potrzeby zabiera pozostawione na ulicy przedmioty – były to już m.in. bele siana, jajka czy owoce. Monitoruje również czystość w czasie specjalnych wydarzeń, jak np. Noc Muzeów, a także w miejscach z czasowo wzmożonym ruchem, jak okolice cmentarzy na przełomie października i listopada.
Razem dla bezpieczeństwa
Ekipy Pogotowia Porządkowe otrzymują sygnał do wyjazdu z Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta. To tam stale i całodobowo trafiają informacje o nagłych zdarzeniach, które przekazują kontrolerzy Zarządu, Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa, a także Straż Miejska, Policja i inne służby. O potrzebie sprzątania mogą informować nas również mieszkańcy przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.