Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-07-17

I połowa 2023: Pogotowie od porządku

3000 - tyle interwencji na ulicach stolicy przeprowadziło w pierwszym półroczu Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. Działa zawsze wtedy, kiedy trzeba sprzątnąć z ulic zanieczyszczenie zagrażające bezpieczeństwu.

Przez cały rok, 24 godziny na dobę, działa Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. To właśnie ono w przypadku nagłych zabrudzeń dba o jak najszybsze przywrócenie czystości i bezpieczeństwa na drogach. Sprząta po wypadkach, usuwa plamy ze śliskich substancji, zabiera ładunki, które spadły z samochodów. W pierwszej połowie tego roku Pogotowie Porządkowe wyjeżdżało do akcji 3000 razy.

Pogotowie Porządkowe ZOM sprząta po kolizji samochodowej. Dane: I połowa 2023, Pogotowie Porządkowe, 3000.

Czysto to bezpiecznie

Skuteczne reagowanie na nagłe zanieczyszczenia na ulicach to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa mieszkańców. Pozostałości po wypadku czy wyciek paliwa stanowią nie tylko zagrożenie dla kierowców i pieszych, ale często wpływają na funkcjonowanie miasta. Dlatego tak istotne jest, by działania Pogotowia Porządkowego ZOM były dynamiczne. Sprawne przywrócenie porządku pozwala na ograniczenie uciążliwości, jakie mogą sprawiać niespodziewane zdarzenia drogowe.

25 proc. dotychczasowych interwencji Pogotowia Porządkowego dotyczyło sprzątania po wypadkach i kolizjach. Szkło z rozbitych szyb, elementy karoserii i płyny, które wyciekły z pojazdów stwarzają zagrożenie dla użytkowników dróg. Ekipy Pogotowia Porządkowego przyjeżdżają na miejsce zdarzenia wraz z innymi służbami – pogotowiem ratunkowym, policją czy strażą pożarną. Od szybkości i efektywności ich działania zależy jak szybko przywrócony zostanie bezpieczny ruch na ulicach.

Wycieki oleju czy paliw zdarzają się nie tylko podczas wypadków. Od początku roku Pogotowie Porządkowe usunęło z jezdni łącznie 64 tys. m kw. plam z płynów, które stwarzały ryzyko poślizgu. Wśród sprzątanych substancji znajdowały się też m.in. farby czy olej jadalny.

Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta usuwa z jezdni rozsypany piasek.

Nie tylko wypadki

Pogotowie Porządkowe sprząta również ładunki, które wypadły z pojazdów. Do tej pory był to m.in. piach, żwir, styropian, szkło, ale też skrobia ziemniaczana, ulotki, ubrania czy kosmetyki.

Ekipy Pogotowia zabierają z ulic przedmioty pozostawione po manifestacjach i marszach, wśród których zdarzyły się jabłka, bele siana czy jajka, a także czuwają nad czystością przy takich wydarzeniach jak np. imprezy sportowe, uroczystości państwowe, czy Noc Muzeów. Pogotowie Porządkowe bierze również udział w sprzątaniu miasta w przypadku zanieczyszczeń, które powstają w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych – nawałnic, burz i ulew. Takich interwencji od początku roku było 1400.

Zgłoszenia z całego miasta

Polecenie wyjazdu Pogotowie Porządkowe dostaje z Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta. To do tego miejsca spływają informacje z całego miasta – od kontrolerów ZOM, a także innych służb, jak Straż Miejska, policja, straż pożarna czy Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa. Trafiają tam również zgłoszenia dotyczące czystości przekazywane przez mieszkańców do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Czystość na wysokim poziomie

Organizujemy w Warszawie regularne sprzątanie 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 12 tys. ulicznych koszy na śmieci. Na nagłe zanieczyszczenia oprócz Pogotowia Porządkowego ZOM, reagują także grupy interwencyjnego sprzątania. Wysokie standardy wykonania i organizacja prac porządkowych, dają efekt czystego miasta, co doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jak wynika z ostatniego raportu monitorującego warszawskie strategie i programy 80 proc. badanych ocenia czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115