Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-07-11

I połowa 2023: Wielkie mycie Warszawy

Skuteczne porządki to dbanie o detale. Myjemy chodniki, przystanki i przejścia podziemne. Także z pseudograffiti.

Kompleksowe porządki w mieście to regularne zamiatanie i zbieranie zanieczyszczeń z terenów dla pieszych i przystanków oraz opróżnianie koszy na śmieci. Ale nieodłącznym elementem dbania o czystość są porządki z użyciem wody. Sprzątanie na mokro obejmuje wiaty, miejskie meble, chodniki i walkę z wandalizmem.

Wyszorowane chodniki

W miejscach reprezentacyjnych, a jednocześnie najliczniej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów, wspomagamy zarządców w dbaniu o czystość. Chodniki na Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Świętokrzyskiej, Plac Pięciu Rogów, a także niektóre przystanki oraz pętlę autobusową przy Dworcu Centralnym porządkujemy na mokro. Używamy do tego szorowarek oraz myjek ciśnieniowych. To ponad 75 tys. m kw. powierzchni, które w pierwszej połowie roku umyliśmy 23 razy.

Szorowarka myje chodnik. Dane: I połowa 2023, mycie chodników, 23.

Umyte wiaty

O przystanki autobusowe i tramwajowe dbamy przez cały rok. Ekipy porządkowe zamiatają chodniki, zbierają śmieci i opróżniają kosze na 4400 przystankach. Specjalnym serwisem obejmujemy wiaty. Najpierw z szyb usuwamy nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti, a następnie wodą pod ciśnieniem gruntownie czyścimy dach, ławki, gabloty i chodnik. Od wiosny umyliśmy już 2500 wiat. Takie kompleksowe porządki dotyczą również pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym, gdzie przy pomocy specjalistycznego sprzętu czyścimy stalowo-szklane zadaszenia. Pierwsze mycie pętli przeprowadziliśmy w maju.

Pracownik firmy porządkowej myje wodą pod ciśnieniem wiatę przystankową. Dane: I połowa 2023, mycie wiat, 2500.

Czyste przejścia podziemne

Regularnym sprzątamy na mokro 14 przejść podziemnych znajdujących się np. przy pomniku Chwała Saperom, rondzie Zesłańców Syberyjskich, Cytadeli czy stacji metra Marymont. Przed przystąpieniem do mycia teren zamiatamy. Następnie ekipa porządkowa wodą pod ciśnieniem czyści całą szerokość przejścia, a także schody i barierki. Do tej pory posprzątaliśmy przejścia podziemne już 27 razy.

.Pracownicy firmy porządkowej myją przejście podziemne wodą pod ciśnieniem. Dane: I połowa 2023, mycie przejść podziemnych, 2

Walka z wandalizmem

Pseudograffiti na koszu czy wiacie przystankowej traktujemy jako wandalizm, dlatego regularnie usuwamy bazgroły z elementów miejskiej infrastruktury. Żeby skutecznie pozbyć się śladów po farbach, sprejach i markerach ekipy porządkowe używają specjalnych preparatów, które likwidują uporczywe zabrudzenia. Estetyczny wygląd odzyskało do tej pory już 231 koszy i aż 3000 wiat. Kosze do umycia wskazują kontrolerzy, którzy codziennie monitorują miasto pod kątem czystości. Mieszkańcy również mogą zgłaszać lokalizacje pomazanych pojemników przez Miejskie Centrum kontaktu Warszawa 19115.

Pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta czyszczą wiatę przystankową z pseudograffiti. Dane: I połowa 2023, usuwanie pseudograffiti, 3200.

Czystość na wysokim poziomie

Organizujemy w Warszawie regularne sprzątanie 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 12 tys. ulicznych koszy na śmieci. Na nagłe zanieczyszczenia oprócz Pogotowia Porządkowego ZOM, reagują także grupy interwencyjnego sprzątania. Wysokie standardy wykonania i organizacja prac porządkowych, dają efekt czystego miasta, co doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jak wynika z ostatniego raportu monitorującego warszawskie strategie i programy 80% badanych ocenia czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115