Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Kary dla firm odśnieżających miasto
Wyciągamy konsekwencje wobec firm, które nie odśnieżyły przystanków.
Kary finansowe dla firm, które zobowiązały się odśnieżać w stolicy tereny dla pieszych. Zmieniamy też wykonawców prac w rejonach, w których nie podołali sprzątaniu po ostatniej (11-12.12.2022 r.), trwającej ponad dobę śnieżycy, podczas której napadało 12 cm śniegu.
Wysokie kary
Ponad 100 tys. zł kar zapłacą firmy, które nie odśnieżyły terenów dla pieszych zgodnie z naszymi standardami. Ze sprzątaniem po ostatnich opadach śniegu wykonawcy nie poradzili sobie zwłaszcza w obrębie przystanków autobusowych i tramwajowych. Zgodnie z umowami naliczyliśmy kary m.in. za sytuacje, kiedy firma nie zaczęła odśnieżania w czasie 6 godzin od wystąpienia opadów lub nie ukończyła prac w 4 godziny po całkowitym ustaniu opadów śniegu.
Rozwiązujemy umowy i zmieniamy wykonawców prac w rejonach, gdzie niewydolność firm była największa, czyli w Białołęce, Ursusie, na Ochocie i we Włochach.
- Sytuacja pogodowa w niedzielę i poniedziałek była bardzo ciężka, nie tylko w Warszawie. Przy tak długich opadach wykonawcy prac, których wyłoniliśmy w przetargach, powinni zmobilizować wszystkie siły, by osiągnąć oczekiwane standardy. Utrzymanie przejezdności dróg, którymi kursuje komunikacja miejska i minimalizowanie uciążliwości wynikających z warunków pogodowych dla mieszkańców, to priorytet naszych działań zimą. Pozostaje mi przeprosić warszawianki i warszawiaków za tę sytuację i zapewnić, że podjąłem szereg stanowczych działań, które ograniczą wystąpienie takich niedogodności w przyszłości – mówi Tadeusz Jaszczołt Dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.
Kto i co odśnieża w Warszawie
Zarząd Oczyszczania Miasta zleca w stolicy oczyszczanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. To m.in. 4,4 tys. przystanków autobusowych i tramwajowych, dojścia do metra, przejścia dla pieszych, schody i kładki. ZOM organizuje też odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1,6 tys. km ulic, którymi kursuje komunikacja miejska.
Za oczyszczanie pozostałych terenów odpowiadają w Warszawie:
- urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg,
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego,
- Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Śródmieście,
- Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Praga-Północ,
- Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.